Resident Evil serisi tartışmasız tüm zamanların en başarılı ve popüler korku oyunu serilerinden. Birçok film, yan ürün, çizgi roman ve ana akım pop kültüründe içeriği üretildi. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi tüm Resident Evil oyunları harika değil. O halde tabancamızı, yeşil otlarımızı ve daktilo mürekkep şeritlerimizi alıp, ana serideki oyunları en kötüden en iyiye sıralamanın vakti geldi.

Yapacağımız sıralamada sadece ana oyunlara yer veriyoruz bu nedenle Revelations ve Dead Aim gibi yan oyunlar listede yer almayacak. Ayrıca yalnızca orijinal sürümleri değerlendiriyoruz. Bu yüzden, Resident Evil 2'nin Remake'i ne kadar iyi olsa da bu listede yer almayacak. Son olarak, çok oyunculu ve elde taşınabilir konsol oyunlardan da uzak duruyoruz.

O zaman başlayalım. En kötüden iyiye doğru Resident Evil oyunları:

Resident Evil 6 - 2012

Kimseyi şok etmeyen RE6 , listemizde son sırada yer alıyor. Bu ana serideki en kötü oyun. Çok tartışacağımız bir konu değil bu aslında ama son yıllarda RE6 için bazı olumlu yazılar da ortaya çıkmaya başladı. Capcom oyunu sattırmak için mi yapıyor bunları bilinmez... Genel oyun dünyası için çok kötü bir oyun olmasa bile Resident Evil serisi içinde son sırada yeri sağlam. Leon bile oyunu kurtarmaya yetmemiş.

Resident Evil 1 - 1996

Şimdi diyeceksiniz ki, serinin orijinal oyunu nasıl bu kadar geride olur. Ne olur linç etmeyin ama tekrar oynaması oldukça zor, tank gibi ağır kontrollerinden de değil. Oyun tarihsel olarak oldukça önemli olsa da oynaması ağır, eski fakat seri için yol açan önemli bir oyun oldu. Yani bir nevi diğer oyunlar için yolu temizledi.

Resident Evil 5 - 2009

RE5 , RE4'ün sunduğu yeni kamera açısı ve iyileştirilmiş çekim özelliklerini alan ve çok daha fazla aksiyon ve co-op özellikleri ekleyen bir oyun. Çok fazla şey eklediği için bir o kadar da dağınık bir oyun. Bazen eğlenceli bazen de çılgın bir Resident Evil hikayesi. RE5 ayrıca serinin geçmişine dair bazı güzel geri dönüşler içeriyor ve tamamen geri gelmesi gereken bir karakter olan Sheva'yı tanıtıyor. Bunların hiçbiri, on yıl sonra bile ağzımda hala ekşi bir tat bırakan Afrika halkına ilişkin ırkçı ve boktan tasvirini silmez .

Resident Evil 0 - 2002

Oyun muhteşem görseller ve gerçekten korkunç anlar içerdiğinden , RE0 listenin en rahatsız edici oyunu. Klostrofobik bir trende geçen bölümler bugün bile gergin. Ama burada bitiyor çünkü hikaye anlatımı sona doğru raydan çıkıyor ve size eşlik eden yapay zeka genellikle can sıkıcı olabiliyor.

Resident Evil 3 - 1999

İlk başta yan oyun olarak düşünülen oyun daha sonra Capcom'daki bazı sarsıntılardan sonra PlayStation'ın ana başlık oyunlarından oldu. RE3 klasik RE formülü olarak gördüğümüz şeye sağlam bir yaklaşım getirdi. Ayrıca oyunculara Resident Evil 2 olaylarına yeni bir akış açısıyla bakmasını sağladı. İkonik Nemesis düşmanını tanıttı ve hayranların favorisi Jill Valentine'i ana karakter olarak geri getirdi. Bir yan ürün olması planlanan bir oyun için fena değil.

Resident Evil Code Veronica - 2000

Serinin bazı hayranları için bu, Resident Evil 2'nin gerçek devamı niteliğindedir. İlk olarak Dreamcast'te yayınlanan Code Veronica , RE2 olaylarından sonra gerçekleşir ve geçmiş oyunların kontrollerini, görsellerini ve genel oynanışını bir arada iyileştirir.Ne yazık ki, Capcom serideki bu klasik girişi büyük ölçüde unutmuş gibi görünüyor ve resmi bir remake haberi yok.

Resident Evil Village - 2021

Microsoft, PC ve konsollardan sonra mobile el atıyor Microsoft, PC ve konsollardan sonra mobile el atıyor

Serinin en yeni oyunu da en iyilerinden biri. Resident Evil 7'nin birinci şahısa geçişinin başarısını temel alan Village , bir RE4 çekiyor ve formüle daha fazla aksiyon ve silah oyunu ekliyor. Ve RE4 gibi işe de yarıyor bu yöntem. Resident Evil 7 kadar korkutucu veya karanlık değil belki oyun ama Village bize Lady Dimitrescu'yu verdi ve bu, görmezden gelemeyeceğim özel bir hediye.

Resident Evil 2 - 1998

Resident Evil 2, orijinal oyundaki her güzel noktayı alan ve dev bir adımla oyunu bir ileri aşamaya taşıyan bir oyun. . Görsel olarak daha etkileyici, ayrıca daha fazla korku, daha iyi bulmaca ve keşfedilecek daha çeşitli alanlar sunuyor. Oynayabileceğiniz değişen senaryolardan bahsetmiyorum bile, oyuna bir ton tekrar oynanabilirlik veriyor. Bu klasiğin o zamanlar büyük bir hit olmasının çok iyi nedenleri var.

Resident Evil 7 - 2017

Bazılarınız FPS dönemi Resident Evil oyunlarından birinin bu kadar yüksek olmasına şaşıracaksınız ama olay şu: RE7 kuralları . Serideki en korkunç oyunlardan biridir, geçmiş oyunların baskıcı tarzına bir soluk gibi geliyor ve yepyeni bir RE oyunu stili yaratıyor. Capcom'un Resident Evil 6'ya verilen cansız tepkiden sonra ortalığı böyle bir değişim ile sarsması oldukça mantıklıydı. İyi bir korku oyunu oynamak için her zaman yedekte bulunan bir yapım.

Resident Evil 4 - 2005

Resident Evil 4'ün listenin ilk sırasında olması pek şaşırtıcı olmamıştır diye düşünüyorum. RE4 , korku, dövüş ve bulmacaların o kadar mükemmel bir karışımıydı ki 2021'de oynaması bile hala iyi hissettiriyor. Ashley'nin sürekli ölmesi ve kaçırılması dışında pek kötü bir yanı yok diyebiliriz bu oyunun. Envanteri yönetmenin bile harika olduğunu söyleyen kaç oyun var? Çok az. Oyun ile ilgili söylenecek çok fazla iyi şey var. En iyisi mi siz gidip oyunu satın alın ve oynayın.

Editör: Megabayt Haber