Tolkien'in efsanesi Yüzüklerin Efendisi, video oyun dünyasına birçok kez entegre edilmeye çalışıldı. Bazen iyi sonuçlar alınsa da ortaya kötü oyunlar da çıktı. Sizler için Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) oyunlarını kötüden iyiye doğru sıraladık. 13 Yüzüklerin Efendisi oyununun yer aldığı bu liste, Metacritic notlarına göre sıralandı. Yakında çıkacak olan Gollum oyunu öncesi böyle bir listeye bakmak iyi olur diye düşündük.

İşte en iyi 13 Yüzüklerin Efendisi oyunu:

13- The Lord Of The Rings: Tactics (Puan: 64)

Sony PlayStation Portable için bir taktik rol yapma oyunudur. J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nden karakterler içeriyor. Ancak, Peter Jackson'ın film uyarlamalarının doğrudan bir uyarlamasıdır ve filmlerin tasvirlerine benzeyen karakterlere sahiptir. Oyun bir ızgara üzerinde gerçekleşir. Oyunun karakterleri, her bir varlığı ayrı ayrı manipüle etmek yerine aynı anda hareket eder. Oyunun bir diğer özelliği de Kontrol Bölgesi olarak adlandırılıyor. Kontrol Bölgesi, oyuncunun karakteri ızgaradaki rakibinin karesinin yanındaysa, durup savaşması gerektiği anlamına gelir. Oyuncu, Kontrol Bölgesini eşzamanlı hareketle birlikte kullanarak bir düşman birimini tuzağa düşürebilir. Oyuncu sonunda giderek daha güçlü hale gelen bir avuç kahramanı kontrol eder.

12- The Lord Of The Rings: War In The North (Puan: 66)

The Lord of the Rings: War in the North Snowblind Studios tarafından geliştirilmiş bir rol yapma video oyunudur. Orta Dünya'nın kuzeyinde gerçekleşmekte olan olaylar ve J. R. R. Tolkien'in The Lord of the Rings'inin arka planında geçen hikayeler temel alınmaktadır, daha detaylı olarak Peter Jackson'ın The Lord of the Rings film üçlemesi'nde geçmektedir. Oyunun müzikleri Inon Zur tarafından yapılmıştır. Oyunun senaryosuna göre oyuncunun seçebileceği 3 kahramandan oluşan Yüzük Kardeşliği'ne benzer bir grupla filmlerde veya kitaplarda görülmeyen maceralarda yer alınmaktadır. Oyun tek veya çok oyunculu co-op olarak oynanabilmektedir. Oyun Türkiye'de 9 Kasım 2011'de satışa çıkmıştır.

11- The Lord Of The Rings: The Third Age (Puan: 75)

The Lord Of The Rings: The Third Age, EA Redwood Shores tarafından PlayStation 2 , Xbox ve GameCube için geliştirilen 2004 tarihli bir rol yapma video oyunudur. Oyun Electronic Arts tarafından tüm platformlarda Kasım 2004'te dünya çapında yayınlandı. Oyun, Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinin hafif bir uyarlamasıdır. JRR Tolkien'in 1954 tarihli The Lord of the Rings adlı romanının bir uyarlaması olmadığı için , romanlardan filmlerde özellikle bahsedilmeyen veya tasvir edilmeyen hiçbir şey oyunda temsil edilememiştir.Oyun karışık ve olumlu eleştiriler aldı. Çoğu yorumcu grafikleri övdü , ancak birçoğu hikayeyi ve karakter gelişimini zayıf buldu ve oynanış biraz fazla Final Fantasy X türeviydi . Oyunda 3 boyutlu dünya üzerinde üçüncü şahıs bakış açısıyla oynuyorduk ve savaş sırasında sıra tabanlı bir sistem vardı.

10 - The Lord Of The Rings: Adventure Card Game (Puan: 75)

Orta Dünya'nın en sembolik karakterlerinden bazılarından üç kahraman seçin ve destenizi onların özel yetenekleri ve güçleri üzerine inşa edin. Her Kahramanın dört etki alanından biri vardır: Liderlik, İlim, Ruh veya Taktikler, oyun sırasında belirli takviye kartlarını oynamanıza izin verir. Destenizi oluştururken akıllıca seçim yapın ve sürükleyici kampanyalar sırasında rakiplerinize üstünlük sağlamak için kahramanlarınızın her birinden en iyi şekilde yararlanın. Orta Dünya'nın ünlü yerlerinde geçen bu oyunda saatlerce oyun oynamanın ve gelecek yıllar boyunca söylenecek kendi maceranızı yazma seçeneklerinin tadını çıkaracaksınız.

9- Guardians Of Middle-Earth (Puan: 75)

Guardians of Middle-earth , Monolith Productions tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayınlanan çok oyunculu bir çevrimiçi MOBA oyunudur. Oyunun sunucuları artık kapatılmış durumda.

8- Middle Earth: Shadow Of War (Puan: 80)

Middle-earth: Shadow of War, Monolith Productions tarafından geliştirilen ve dağıtımı Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yapılan açık dünya aksiyon rol yapma oyunu türünde bir video oyunudur. 2014 yılında çıkış yapmış Middle-earth: Shadow of Mordor isimli oyunun devam oyunudur. Shadow of War, J. R. R. Tolkien'in efsanevi Orta dünya'sında geçen önceki oyun Shadow of Mordor'un, zaman olarak The Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi arasında gerçekleşen hikâyesinin devamını konu almaktadır. Oyuncu, önceki oyunda olduğu gibi vücudunu bir elf lordu olan Celebrimbor'un ruhu ile paylaşan ranger Talion'u yönlendirmektedir. İkili, birlikte güç yüzüklerinden birini kullanarak Karanlık Lord Sauron ve Nazgul güçlerine karşı bir orduyu yönetmektedir. Oyunda, serinin önceki oyunu olan Middle-earth: Shadow of Mordor'da olduğu gibi Nemesis sistemi vardır. Bu sistem sayesinde oyuncu, Orta Dünya'daki bazı ırkların kontrolünü kazanarak edindiği Yandaşlar ile birlikte farklı stratejiler kullanarak görevleri tamamlamaya çalışır.

7 - Lego The Lord Of The Rings (Puan: 82)

Yüzüklerin Efendisi film serisinin hikaye akışını takip eden LEGO® The Lord of the Rings, oyuncuları filmlerin LEGO'ya özgü espriler ve oynanış çeşitliliği ile zenginleştirilmiş unutulmaz anlarına götürüyor. İyi olan herşeyi yok etme gücüne sahip büyülü yüzüğü yok etme görevini üstlenen Frodo, huzur dolu evini terk etmek zorunda kalır. Ama yüzüğün kendi iradesi onu bulmak isteyen tüm kötülükleri kendine çekmektedir. Yüzüğün tek yok edilebileceği Mount Doom'a giden yol büyük tehlikeler, Orklar, zorluklar ve hain şeylerle doludur. Bu zorlu görevinde Frodo'ya yardım etmek için, Aragorn, Gandalf, Legolas, Gimli, Boromir ve Frodo'nun hobbit arkadaşları Sam, Merry ve Pippin bir araya gelerek Yüzük Kardeşliğini oluşturur. Oyuncular efsanevi seriyi LEGO mini figürleri ile oynarken, yüzüğü yok etmek için, bulmacaları çözecek, Orta Dünya'nın harikalarını keşfedecek ve bitmek tükenmek bilmeyen düşmanları alt edecekler.

6 - The Lord Of The Rings: The Two Towers (Puan: 82)

The Lord Of The Rings: The Two Towers (Yüzüklerin Efendisi: İki Kule), Stormfront Studios tarafından PlayStation 2 ve Xbox için geliştirilen 2002 tarihli bir aksiyon hack and slash video oyunudur. Kasım 2003'te EA, devamı olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü'nü yayınladı. The Two Towers , üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bir hack and slash aksiyon oyunudur . Oyun, doğrudan The Fellowship of the Ring ve The Two Towers filmlerindeki sahnelerden alınan ya da filmlerdeki öğelere yakından dayanan bölümleri içeriyor. Oyunu üç karakterle de tamamladıktan sonra, Isildur karakteri de açılmaktadır. Oyunda beceri ağacı, kombolar gibi birçok RPG elementleri yer almaktadır.

5- The Lord Of The Rings: The Battle For Middle Earth (Puan: 82)

The Lord of The Rings, The Battle For Middle-Earth, EA Games tarafından PC Strateji oyunu olarak geliştirilmiş (RTS), Peter Jackson'un, J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden sinemaya uyarladığı filmi baz alınarak hazırlanmıştır. Oyun, filmden kesitlerin bulunduğu gerçekçi bir yapımdır. 6 Aralık 2004'te; Ardından, The Lord of The Rings, The Battle For Middle Earth II, 2 Mart 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun amacı, diğer strateji oyunlarında olduğu gibi, kaynaklar kazanıp (resource), bunlar ile bir askeri üs ve ardından ordu kurmak üzerinedir. Diğer oyunlardan farklı olarak Battle for Middle Earth'te, binalar sadece belirli yerlere kurulabilmektedir. Bu "slot" adı verilen yerlerde tarlalardan, okçuluk okuluna kadar birçok seçenek vardır. Slotlardan oluşan kamplarınıza, haritanın farklı köşelerinde bulunan yerlerde yenilerini ekleyebilirsiniz. Bina ve asker çıkartmak için gerekli olan tek şey ise "Resource" adı verilen kaynaktır. Battle for Middle Earth iki taraf ve dört ırk barındırmaktadır.. Orta-Dünya'nın özgür halklarından Rohanlılar ve Gondorlular iyilik tarafını oluştururken karanlık tarafı ise Mordor ve Isengard oluşturmaktadır. Her ırk kendine has strateji ve birimlere sahiptir; Rohan'da Rohirrim, Mordor'da Troll vb. Birimler, birkaç kategori altındadırlar. Atlılar, mızraklılar, okçular, kılıçlılar ve yaratıklar. Ayrıca bunların yanında oyunda "hero" yani kahraman adı verilen özel birimlerde mevcuttur. Kahramanlar, özel yeteneklere ve diğer birimlere karşı daha büyük vuruş gücü ve cana sahiptirler. Ancak her hero birim kategorilerine dahildir. Örneğin atlılar, mızraklılardan daha fazla darbe aldıkları için, atlı kahramanlar da mızraklardan daha fazla zarar görecektir. Ayrıca tüm birimler savaştıkça deneyim puanları kazanırlar ve seviye atlarlar.

4- The Lord Of The Rings: The Battle For Middle Earth 2 (Puan: 84)

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth II (BFMEII olarak kısaltılabilir), Electronic Arts tarafından geliştirilen ve yayımlanan gerçek zamanlı strateji türündeki video oyunu. Konu ve içerik bakımından J. R. R. Tolkien'ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit romanları ile bunların film uyarlamasına dayanmaktadır. 2004 yılında Electronic Arts tarafından çıkarılan The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth 'ün devamı niteliğinde olan oyunun Windows versiyonu 2 Mart 2006 tarihinde, Xbox 360 versiyonu ise 5 Temmuz 2006 tarihinde tüm dünyada eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. Normal sürümle birlikte, ekstra içerikler ve oyunun geliştirilmesi ile ilgili bir belgesel içeren koleksiyon sürümü de satışa sunuldu. BFMEII 'nin senaryosu, olayların iyilerin gözünden ilerlediği "Good Campaign" ile kötülerin gözünden ilerlediği "Evil Campaign"den oluşur.

3- The Lord Of The Rings: The Return Of The King (Puan: 85)

J.R.R Tolkien’ın klasik fantastik romanından uyarlanan ve New Line sinemalarının filme dönüştürdüğü The Lord of the Rings ‘’ The Return of the King’’ video oyunu Orta Dünyanın kaderini oyuncunun eline bırakıyor. Hasılat rekorları kıran film üçlemesinin final bölümünde ‘’One Ring’’i ‘’Crack of Doom’’a atarak yok etmeli ve böylece Orta Dünyayı Dark Lord Sauron’un karanlık güçlerinden kurtararak özgürlüğüne kavuşturmalısın. EA’ın ikinci Lord of the Rings aksiyon / macera oyunu ‘’ The Return of the King’’oyuncuya çeşitli oyun seçenekli yolculuk ve üçlemenin kahramanlarını kontrol etme imkanları sağlıyor. Gandolf olarak Minas Tirith’in surlarını savunabilir , Aragorn , Legolas veya Gimli olarak Dead ordusunu güçlendirebilir , veya Frodo yada Sam olup yüzüğü Mount Doom’ın ateş derinliklerine taşıyabilirsiniz. Temelini filmden alan çevre tasarımları , sizi içine çeken aksiyon ve zengin , interaktif seviyelerle ‘’the Return of the King’’ size sınırsız bir macera heyecanı sunuyor. Özel olarak filmin gerçek aktörleri tarafından seslendirilmiş Gandolf , Aragorn , Legolas , Gimli , Sam & Frodo gibi 8 oynanabilen gizli karakter. Tamamıyla yeni multiplayer modu , oyuncuya arkadaşlarıyla takımlaşma imkanı sunuyor. Filmden alınan 12den fazla gerçek interaktif çevre tasarımı ‘’Black Gate’’ ve ‘’Crack of Doom’’ daki final karşılaşmasından önce ‘’Paths of the Dead’’ i patlatın , ‘’Minas Tirith’’i savunun ve ‘’Pellennor Field’’de Sauron’un güçleriyle savaşın. 3. Kişi aksiyon macera oyununda kardeşliğin tüm üyelerini oynayana bağlı olarak karakter yollarıyla birleştirme imkanı. Yalnızca zemindeki aksiyon oyunundan çok daha fazlası... interaktif oyun çevreleri oyuncuya arbede ve savaşlar için stratejilerini çeşitli çevrelerle birleştirme imkanı sunuyor. Karakterler zıplama , ipten sallanma , ateş fırlatma ve kayaları tekmeleme gibi yeteneklere sahiptirler. Kontrol arttırıcı uygun analog koluyla oyuncuya çok yönlü saldırı yapma olanağı ve yolunun üstündeki şeytani güçlerle savaşırken hareket kombinasyonu kolaylığı sağlıyor. Gaddar canavarlar Shelab , Witch King ve finaldeki hesaplaşmada şeytani lider Dark Lord Sauron ile savaşın. Filmden oyuna geçişi hissettirmeyen ve ‘’The Return of the King’’ filminin daha önce hiç örülmemiş film sahneleriyle doyasıya bir keyif sizi bekliyor. Akademi ödüllü Howard Shore’dan olağanüstü bir müzik ziyafeti oyuna renk katıyor

2- The Lord Of The Rings Online (Puan: 86)

Google'un yeni yapay zekası 3 boyutlu oyunları oynadı! Google'un yeni yapay zekası 3 boyutlu oyunları oynadı!

The Lord of the Rings Online (ya da kısaca LOTRO, LotRO) Microsoft Windows için yapılmış bir devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu (MMORPG) oyunudur. Fantastik bir evren olan J. R. R. Tolkien'in Orta Dünya'sında geçer. Oyun zaman dilimi olarak Yüzüklerin Efendisi döneminde yer alır. Oyunun orijinal hali olan Shadows of Angmar 24 Nisan 2007 tarihinde satışa çıkmıştır. Ek paketlerinin çıkış tarihleri ise şu şekildedir: The Lord of the Rings Online: Mines of Moria (17 Kasım 2008), The Lord of the Rings Online: Siege of Mirkwood (1 Aralık 2009), The Lord of the Rings Online: Rise of Isengard (27 Eylül 2011), The Lord of the Rings Online: Riders of Rohan (15 Ekim 2012).

1- Middle-Earth: Shadow Of Mordor (Puan: 87)

Middle-earth: Shadow of Mordor, Monolith Productions tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından ise yayımcılığı yapılacak olan video oyunudur. Oyun oynanış olarak open world ( açık dünya) unsurları içermektedir. İlerlemeye bağlı olarak 2 açık olarak gezilebilecek alan mevcuttur. Karakterimiz ile edindiğimiz özellikler aracılığı ile çevredeki canlıları kontrol edebilmekte, kendi ordumuzu oluşturabilmekteyiz.Oyunun hikâyesi hobbit ve lotr arasındaki 65 yıllık sürenin bir bölümünü kapsamaktadır. Karakterimiz Talion adında bir Ranger'dır. Yüzüklerin efendisi serisinden bazı karakterler oyunda görevler süresince görülebilmektedir. Nemesis sistemi adı altında oyun içinde kullanılan yapay zeka ile kendi oluşturduğunuz ordudan belli yerlerde yardım alabilecek, kimi düşmanlarınıza ordunuzu meydan okutarak savaşmadan yok edebileceksiniz. Ayrıca oyundaki düşmanlarınız da kendi aralarında savaşarak seviye atlayabiliyorlar ve birbirlerini yok edebiliyorlar.

Editör: Megabayt Haber