En iyi hayatta kalma oyunları

1. Project Zomboid

Hayatta kalma oyunları arasında en zor ve ölmeniz kaçınılmaz olan bu oyun, hem öğrenilmesi zaman ve hem de az istemci gereksinimini istiyor. Neredeyse her bilgisayarda  oynabileceğiniz Project Zomboid, detaylarıyla korku öğelerini arttıran bir çok mekaniğe sahip. Çok oyunculu olarak arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz 2 boyutlu bu yapım, geliştirilmeye devam ediyor ve bir çok yeni öğe ekleniyor.

Oyun içinde kendi sığınağınızı ve silahlarınızı üretebileceğiniz bu oyunda, sağır, aşırı kilolu, çok zayıf, astım hastası ve cesur gibi farklı özellikler ekleyip karakterinizi güçlendirip veya zayıf hale getirebilirsiniz. Ayrıca, oyunda yediğiniz yemekler neticesinde kilo alıp kilo verebiliyorsunuz. Bu oyunda ne olursa olsun en sonunda öleceksiniz... 

Oyunun başında çıkan ilk yazı da bile oynadığınız bu oyunun sizin gözünüzden geçen bir hayat sahnesi olduğu aktarılıyor: "Ahir zamanda... Hayatta kalma umudu yoktu... İşte böyle öldün..."

Project Zomboid'in sistem gereksinimlerine ve fiyatına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

2. The Forest

Çocuğunuzla bir uçak yolculuğu sırasında düştüğünüz yamyam dolu bir ada kabusunuz olacak. Küçük Timmy'nizi aramak için girmediğiniz delik kalmayacak The Forest'ta, hayatta kalmak için yamyamları öldürmeniz ve kaynak toplamanız gerekecek. 

Hikayesiyle oldukça şaşkınlık içinde kalacağınız bu oyunu oynamak, hayatta kalma unsurlarına farklı bir göz ile bakmanızı sağlayacak.

The Forest'ın fiyatına ve sistem gereksinimlerine göz atlmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Minecraft

Elbette hepimiz Minecraft'ı biliyoruzdur, ancak bu listede bu yapıma yer vermemek büyük bir kayıp olurdu.

Minecraft, her türlü yapıları ve makineleri inşa edebileceğiniz sonsuz potansiyele sahip bir hayatta kalma oyunudur. Belirtmek gerekir ki, Minecraft'tı sınırlayan tek şey yaratıcılığınız olacaktır.

Minecraft'ı Xbox Game Pass aboneliği ile ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. 

Eğer oyunu satın almak ve istemci gereksinimlerine göz atmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

4. DayZ 

Gerçekçiliği ile oldukça geniş oyuncu kitlesine sahip olan Dayz, hayatta kalma ve silah mekanik unsurlarıyla yeni bir deneyim sunuyor. Tek kurşun ile hayatınıza son verilebilecek bu oyun o kadar gerçekçi ki, eliniz kanlıyken yemek yerseniz veya su içerseniz hastalık kapma olasılığı bulunuyor.

Çok oyunculu olarak oynan bu oyunu resmi sunucular veya modlu sunucular üzerinden oynayabilirsiniz.

DayZ'nin sistem gereksinimleri ve fiyatına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. State of Decay 2

Kendi evinizi ve karakterlerinizi geliştireceğiniz ve en ufak bir ısırıkla hastalık kapacağınız State of Decay 2'yi Xbox Game Pass aboneliği ile ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Hem yağma hem de kaynaklarınızı koruma yarışı içinde hikayeyi takip ederken karakterlerinizi yaşatmaya çalışacağınız State of Decay oyununda bolca görev bulunuyor. Her şeye yetişemeyeceğiniz zamanlarda beyin patlatmak zorunda olacağınız bu oyunu oynamak için bolca kaynak toplamanız gerekecek...

State of Decay 2'yi Xbox Game Pass aboneliği ile oynamak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Rust

Kaynak topla, yağma yap ve kaynaklarını kaybet...

Yukarıda belirttiğimiz döngü içinde hayatta kalmaya çalışacağınız Rust'ta bir problem bulunuyor ki çok rahatsız edici. Hileciler!

Rust oynamak isteyenlerin göze alma gereken bu faktör, bir çok sunucuyu ele geçirmiş durumda. Bu yüzden Rust'ı oynarken onaylanmış resmi bir sunucuda oynamanız en mantıklısı olacaktır. Tek başına pek fazla istenilen keyfi vermeyen bu oyunu arkadaşlarınızla bir grup halinde ortaklaşa oynamanız en iyi olacaktır.

Çıplak bir şekilde sahilde elinizde bir taşla uyanacağız oyunda bolca kafanıza ok ve kurşun yiyeceksiniz...

Rust'ın sistem gereksinimlerine ve fiyatına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. SCUM

Scum, silah ve üretim mekanikleriyle oldukça zor bir hayatta kalma oyunudur. Robotlar tarafından kuşatılmış bir araziye düştüğünüz oyunda eşkiyalar ve zombiler ile savaşacaksınız.

Scum'ın sistem gereksinimlerine ve fiyatına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

8. V Rising

'Vampir hayatta kalma oyunu olur mu?' diyenlere tokat niteliğinde bir cevap veren V Rising, çıktığı dönemde o kadar popülerlik yakalamıştı ki, sunucularda yer bulmak bile zordu. Popülerliği ne kadar azalmış olsa da hala aktif bir şekilde oynanan bu yapımda, güneş ışığından kaçarken boss'lar ile kapışacağınız ve bolca kan emeceksiniz. Kendi kalenizi geliştirirken öldürdüğünüz hayvan veya insanlardan çeşitli güçler emebileceğiniz V Rising, arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz en iyi yapımlar arasında.

V Rising sistem gereksinimlerine ve fiyatına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

9. 7 Days to Die

7 günde bir zombi sürülerinin baskınlarına maruz kalacağınız ve gittikçe güçlenen bu zombileri öldürmek için soğuk terler dökeceğiniz 7 Days to Die, grafikleri ile kendine çekmese de hayatta kalma ve inşa unsurlarını güzel yansıtan bir oyundur.

Kaynak toplamak için şehirleri ve kasabaları değişik güçlere sahip zombilerden temizlemeye çalışacağınız oyunda, kendi evinizi güçlendirip çeşitli tuzaklar kurmanız gerekecek...

Arkadaşlarınızla çok oyunculu olarak oynayabileceğiniz bu oyun, aklınızı ve nişan alma becerilerinizi test edecek.

7 Days to Die'ı satın almak ve sistem gereksinimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

God of War Ragnarök PC'ye geliyor! God of War Ragnarök PC'ye geliyor!

10. ARK: Survival Evolved 

ARK Survival Evolved, Rust benzeri ancak, dinozor unsurunu da oyuna eklemeyi başarmış değerli bir hayatta kalma oyunudur. ARK oyunu ile dinozor evcilleştirip ev inşa edebilir, kaynaklarınızı korumak için tuzaklar kurabilir ve bir çok silah üretebilirsiniz. 

Dinozorlar ile uçabileceğiniz ve hatta birlikte savaşabileceğiniz ARK, bir çok eklenti paketiyle oyununu hayatta tutmaya devam ediyor..

ARK: Survival Evolved'ın fragmanını beğendiyseniz ve satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

11. Subnautica

Bir uzay gemisi kazasında düştüğünüz okyanus kaplı bir dünyada hayatta kalmak ne kadar korkutucu olabilir? Benden duymuş olmayın ama çok fazla! 

Okyanusta kaynaklarınızı toplarken nefes alma zorunluluğu, bilmediğiniz bir su dünyası içinde bulunan tehlikeler ve daha fazlası. Tehlikeli bir su gezegeninden kurtulmaya çalışmanızın çabası sizce sizi kurtaracak mı? 

Eğer bunu öğrenmek istiyorsanız Subnautica'yı indirmek sistem gereksinimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz