Game Pass cazibesini kaybediyor! Yeni abone sayısı düşmeye başladı... Game Pass cazibesini kaybediyor! Yeni abone sayısı düşmeye başladı...

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın sahibi, dünyanın en zengin insanı Elon Musk, herkes gibi yolculuğuna en dipten başladı. Elon Musk’ın henüz 12 yaşındayken geliştirdiği video oyunu hala internette oynanabilir durumda. Biraz nostalji yapmak istiyorsanız siz de bu oyunu oynayabilirsiniz.

Küçük yaşlarda otizm spektrum bozukluğunun bir alt tipi olan Asperger sendromuna yakalanan Elon Musk, 9 yaşında ilk bilgisayarına kavuşmuştu. 12 yaşında ise Blastar adını verdiği ilk video oyununu yazan Musk, Space Invaders’tan ilham aldı. Oyunda tek bir gemi geçişi oluyor ve geç kaldığınızda bombaya maruz kalıyorsunuz. 1984 yılında yazdığı oyunu bir dergideki yarışmaya gönderen Elon Musk, 500 dolar ödül kazanmıştı.

elon musk-blastar

1995 yılında internet çılgınlığından faydalanan Elon Musk, kurduğu Zip2 şirketini 340 milyon dolar karşılığında Compaq’a sattı. Bu parayla daha sonra PayPal ismini alacak X.com çevrimiçi bankasını kuran Musk, 2002 yılında eBay’e 1.5 milyar dolar karşılığında sattı. Sonrasında SpaceX firmasını kurdu ve Tesla'ya yatırım yaptı ki şu anda en değerli firmalar olarak görülüyor.

Elon Musk’ın ilk yazdığı oyunu bir dergideki resimde gören Google mühendisi Tomas Llorent, uzun bir süre önce HTML 5 tabanlı oynanabilir bir oyun haline getirmişti. Bugüne kıyasla çok ilkel kalan oyun klavye ile oynanabiliyor.

Oyunu oynamak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Editör: Burak Karahan