Kâr amacı gütmeyen Future of Life Enstitüsü tarafından yayınlanan ve Elon Musk, Apple kurucu ortağı Steve Wozniak ve Stability AI CEO'su Emad Mostaque dahil 1000'den fazla kişi tarafından imzalanan mektup, bu tür güvenlik protokolleri paylaşılıncaya kadar gelişmiş yapay zeka geliştirmeye ara verilmesi çağrısında bulundu.

Mektupta, "Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca etkilerinin olumlu olacağından ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir." sözlerine yer verildi.

Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor! Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor!

yapay zeka (2)-2

Mektup ayrıca, insan-rekabetçi yapay zeka sistemlerinin ekonomik ve politik aksamalar şeklinde toplum ve uygarlığa yönelik potansiyel risklerini detaylandırdı ve geliştiricileri yönetişim ve düzenleyici makamlar konusunda politika yapıcılarla birlikte çalışmaya çağırdı.

Mektup, AB'nin polis kuvvetleri Europol'ün Pazartesi günü ChatGPT gibi gelişmiş yapay zekaya ilişkin etik ve yasal endişelerden oluşan bir topluluğa katılmasıyla birlikte geldi ve sistemin kimlik avı girişimleri, dezenformasyon ve siber suçlarda potansiyel kötüye kullanımı hakkında uyarıda bulundu.

Geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana, Microsoft destekli OpenAI'nin ChatGPT'si rakipleri benzer ürünleri piyasaya sürmeye ve şirketleri de onu veya benzer teknolojileri uygulamalarına ve ürünlerine entegre etmeye teşvik etti.

Editör: Enes Sapmaz