Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye’den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yalan haberlere karşı uyarıda bulundu.

Videokonferans üzerinden düzenlenen toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonlar, gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ve sahte hesaptan yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı. Ayrıca toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter'ın sorumluluklarına işaret edildi.

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

ömerfatihsayan

Toplantıda yer verilen konularda, Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önüne geçilmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere 'İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Kanunu' kapsamındaki konular hatırlatıldı.

Dün Twitter'da yaşanan kesinti hakkında açıklama yapan Elon Musk, "Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi." demişti.

Bunun yanı sıra  toplantı sonrasında Twitter’ın sahibi Elon Musk, yaptığı açıklamada “Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.” ifadelerine başvurdu ve daha fazla detay vermekten kaçındı.

Editör: Enes Sapmaz