Lawson Scientist ve Schulich Medicine & Dentistry'de Profesör olan Dr. Ruud Veldhuizen, "Elektronik sigaralar popüler olmaya devam ediyor, ancak bu buharların akciğerlere girdiğinde ne olduğu hakkında pek bir şey bilinmiyor" dedi.

"Akciğerlerde buhar aerosolünün ilk temas ettiği yerin, ekibimizin uzmanlaştığı bir alan olan pulmoner sürfaktan olduğunu fark ettik."

elektronik sigara (1)

Beyin çipi taktıran felçli Noland'ın cihazında bazı sorunlar çıktı! Beyin çipi taktıran felçli Noland'ın cihazında bazı sorunlar çıktı!

Pulmoner sürfaktan, lipitler ve proteinlerden oluşan kritik bir tabaka olan bu yapılar, akciğerlerdeki yüzey gerilimini azaltarak kolay nefes almak için anahtar bir rol oynar. Sürfaktan olmadan nefes almak daha fazla çaba gerektir ve bir kişi bu yapıların eksikliğinde nefes almak için mekanik yardıma ihtiyaç duyar.

Araştırma ekibi, bir şırınganın içine bir yüzey aktif madde filmi yerleştirerek ve ardından aerosolü (elektronik sigaradan çıkan gaz ve buhar) şırınganın içine itmek için bir vaping cihazı kullanarak etkileri incelemeyi başardı. Bu, buharın yüzey aktif madde ile doğrudan etkileşime girmesine izin verdi. Araştırmacılar daha sonra elektronik sigara içilmesini simüle etmek için şırıngaya 30 kez buhar solumayı ve üflemeyi taklit ettirdiler.

elektronik sigara (3)

Schulich Medicine & Dentistry'de yüksek lisans öğrencisi olan Emma Graham, "Özellikle yüzey aktif maddedeki yüzey gerilimine bakıyorduk" diye açıkladı ve devam etti: "Elektronik sigaradan sonra, sürfaktanın düzgün akciğer fonksiyonlarını desteklemede o kadar etkili olmayacağını düşündüren yüksek yüzey gerilimi gördük."

Ekip ayrıca etkilerde herhangi bir farklılık olup olmadığını görmek için farklı elektronik sigara cihazlarını, aromaları, katkı maddelerini ve nikotin çeşitlerini inceledi.

Editör: Enes Sapmaz