2021'de NHS Digital, 18 yaşın altındaki sekiz çocuğun elektronik sigara nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve o zamandan beri bu sayının 2022'de 32'ye yükseldiğini bildirdi.

ASH tarafından yapılan bir anket, 11 ila 17 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 17'sinin en az bir e-sigara denediği sonucuna vardı. Bu gruptaki çocukların ilgili yüzde yedisi, e-sigara kullanmayı normal bir şey olarak görüyordu.

elektronik sigara (1)-1

Kelly adlı bir anne, 12 yaşındaki kızının telefonunda okulda yasa dışı bir şekilde elektronik sigaralar satıldığını gösteren mesajlar bulduğunu söyledi. Söz konusu e-sigara satıcısı öğrencinin, cihazları annesinin Amazon hesabını kullanarak satın aldığı belirtildi.

Bununla birlikte, sigaraya benzer nikotin içeren elektronik sigaraların uzun vadeli sağlık etkileri tam olarak bilinmemektedir. NHS, elektronik sigaranın sigara içmekten önemli ölçüde daha az zararlı olduğu düşünülse de, kullanmanın risksiz olmadığını söylüyor.

elektronik sigara (2)

Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi! Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi!

Ayrıca son zamanlarda yapılan bir çalışma, sigara içmenin ve elektronik sigara kullanmanın akciğerleri nasıl farklı şekilde etkileyebileceğini gösterdi ve sonuçları hiç sigara içmemiş beş kişiyle karşılaştırdı. Araştırmacılar, e-sigara içenlerin, sigara içenlere ve hiç sigara veya elektronik sigara içmemiş olanlara göre daha fazla akciğer iltihabı gösterdiğini buldular.

Editör: Enes Sapmaz