Son dönemde büyük bir tartışma konusu haline gelen elektrikli scooterlar ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. İstanbul’da bazı belediyeler kaldırımlardan scooterları toplamaya başlamış fakat daha sonrasında İBB ile Martı arasında bir proje imzalanmış ve olay büyümeden çözülmüştü.

Hürriyet’in haberine göre ise, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, scooterların güvenli kullanımı için yeni bir çalışma yapıyor. Buna göre scooterlarla ilgili iki önemli önlem alınacak.

Scooterlara iki kişinin binmesi yasaklanacak

Yapılan çalışmada, scooter kazalarının en büyük sebeplerinden biri olan aynı scootera iki kişinin binilmesi yasaklanacak. Bu yasak, scooterlara yerleştirilecek sensörler yardımıyla denetlenecek.

elektrikli-scooter-1_Fotor

50 km/s’den hızlı giden scooterlara uydudan müdahale

Kazaların diğer bir önemli sebebi hız konusuna ise dünyada ilk olacak bir önlem alınacak. Buna göre  hız sınırı 50 km/s’nin üzerinde olan yollarda kullanılan scooterlara ise uydu üzerinden otomatik müdahale edilecek.

Örnek vermek gerekirse; hız sınırının aşan bir scooter önce 10 km/s sonra da 5 km/s hıza düşürülecek. Ardından da üçüncü adımda scooter durdurulacak. Bu teknolojin uygulanması için scooter firmaları 150 dolarlık bir harcama yapacak.

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

Türkiye’de scooterlar için 25 km/s hız sınırı uygulanırken Hürriyet’in ulaştığı yetkililer, yerel yönetimlerin bu sınırı aşağı çekme yetkisinin olduğunu paylaştı.

Bakanlık tarafından hazırlanan düzenleme, yürürlüğe girmesi durumunda sensör ve uydudan müdahale tedbirleri ile bir ilk olacak. Scooterlara 14 Nisan 2021’de getirilen hız sınırı düzenlemesi de dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçmişti.

Editör: Burak Karahan