Elektrikli otomobillerin kullanımını arttırmaya çalışan ülkeler, şimdi de gelirlerinden kısmaya başladı.

Elektrikli otomobillere olan ilgi son derece artmış durumda. Ancak bunlara rağmen elektrikli otomobillere yöneltmek için ülkelerin gelirlerinden vazgeçmesi gerekiyor.

Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme! Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme!

Ancak, bu belirttiğimiz durum, Avrupa dışında kalan ülkelerde ise tamamen farklı. Örnek vermek gerekirse Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı doğu bloğunda elektrikli otomobil satışları beklentilerin çok altında. Ancak yeni çıkacak TOGG modelinin elektrikli otomobillere olan ilgiyi arttırması bekleniyor.

Avrupa, elektrikli otomobil satışlarını arttırabilmek için birçok farklı yöntem denemeye devam ediyor. Son olarak Norveç bu konuyu çözüme bağlamak için önemli bazı adımlar attı. Norveç hükümeti, elektrikli otomobillerden alınan vergiler tamamen kaldırdı. Ayrıca elektrikli otomobillerden otoyol ücreti alınmamaya başlandı. Bu ayrıcalıklar ve avantajlar neticesinde vatandaşların elektrikli otomobilleri seçmesinin kaçınılmaz bir yol olacağı belirtiliyor.

Ayrıca genel olarak Avrupa genelinde pek çok ülke bu yöntemi uygulamaya hazırlanıyor. AB ülkeleri, ilk olarak elektrikli otomobillerdeki vergi payını sıfırlayarak satışları arttırmayı hedefleyecek. 

Editör: Enes Sapmaz