Öncellikle belirtmek gerekir ki, bir AAA oyunu 4K'da yüksek çözünürlükte çalıştırmanın verdiği sesin önüne geçemezsiniz. Ancak, düzenli olarak kullandığınız grafik kartının beklediğinizden daha yüksek ses çıkardığını düşünüyorsanız, aşağıda paylaştığımız ipuçlarının yardımıyla bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Fanlarınızın dönüş hızları ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla gürültü veya ses çıkarırlar. Ancak aşırı gürültü problemi, gözden kaçırıldığı takdirde grafik kartınıza zarar verebilecek bir soruna neden olabilir.

ekran kartı (5)

Ekran kartı fanları bilgisayarınız için neden bu kadar önemli?

Bilgisayarınızdaki ekran kartı, tüm kasadaki en yüksek ısıyı üretir. Ekran kartı fanları, bu ısıyı grafik kartındaki çipten uzaklaştırmaya yardımcı olur, böylece yüksek düzeyde işlem gerçekleştirmeye devam edebilir.

Bu sayede sıcaklığı düşürerek kendini daha da zorlayabilir. Fanlar tam potansiyellerinde çalışmıyorsa, GPU yüksek sıcaklıklar nedeniyle kapanabilir. Normalden daha yüksek ses çıkaran bir fanın bir şekilde düzeltilmesi veya temizlenmesi gerekebilir. 

Ekran kartım neden çok fazla ses çıkarıyor?

Ekran kartı eşit olmayan ağırlık dağılımı nedeniyle veya fanın kirli ve dengesiz olması nedeniyle ses çıkarabilir. Bir fan dengesiz hareket ettiğinde, genellikle uygun şekilde konumlandırıldığında çok daha gürültüye neden olabilir.

  • Ekran kartı fanı kirli olabilir
  • Fan hasar görmüş olabilir.
  • Fanınız, düşük sıcaklıklarda bile hızlı çalışacak şekilde ayarlanmış olabilir. Sonuç olarak, bilgisayar standardı yerine sürekli olarak çalışarak çok yüksek ses çıkarabilir.
  • Bilgisayar donanımlarını soğuk tutmak için fanların agresif bir şekilde çalıştırmasını gerektirecek kadar ısınıyor olabilir.

Fanlarınızın neden yüksek sesle çalıştığını öğrenmek çok önemlidir. Ortaya çıkan ısı gereğinden fazlaysa ekran kartına  zarar verebilir.

ekran kartı (3)

Fanları temizleyin

Fanları sessiz tutmak için yapabileceğiniz en bariz şeylerden biri onları temizlemektir. Bu iki şekilde yardımcı olur. İlk olarak, kirli fanlar kendi ekran kartının dengesini bozmaya başlayabilir, bu da artık düzgün çalışmadıkları için eğilmeye ve gürültünün artmasına neden olabilir.

  • Bilgisayarınızı kapatın.  Bilgisayarın fişini çekin.
  • Bir basınçlı hava kaynağını ekran kartı fanlarının tüm tozlarını temizleyin.

ekran kartı (2)

Fanların eğikliğini kontrol edin

Duyduğunuz gürültü düzensiz veya olağan dışıysa, fanların bir şekilde bozuk veya eğik durumda olduğunu gösterebilir. Bilgisayar kapalıyken onlara dokunmayı ve serbestçe dönüp dönmediklerini kontrol etmeyi deneyin.

Ayrıca fanların nereye monte edildiklerini kontrol edin. Hareketi engelleyen kablolar ve kirler gibi engelleri arayın. Dengesiz olup olmadıklarına bakın. Böyle bir şey fark ederseniz, düzeltmeniz gereklidir. Fanlar yanlış eğimdelerse, kasanın yanlış kısımlarına dokunabilirler ve gereğinden daha yüksek gürültü çıkarabilirler.

ekran kartı (4)

Fan hızınızı yazılımlar ile ayarlamaya çalışın

Ekran kartınızla birlikte gelen programlardan da fan hızınızı ayarlayabilirsiniz. Fanı istediğiniz hıza ayarlamak için ekran kartınızın programından fan hızı kaydırıcısını sürüklemeniz yeterlidir.

Bilgisayar kasanıza daha fazla fan veya soğutucu donanımları temin edin

Sorununuz ısı yönetimiyse, sisteminize daha fazla soğutma eklemeyi düşünebilirsiniz. Ek fanlar veya su soğutma donanımları, sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olabilir. Sıcaklıklar daha düşükse, fanların eskisi kadar hızlı veya yüksek sesle çalışması gerek kalmaz.

ekran kartı

Intel uyardı: PC'nizdeki bu yeni yapay zeka için ek işlem gücü lazım olabilir! Intel uyardı: PC'nizdeki bu yeni yapay zeka için ek işlem gücü lazım olabilir!

Fanları değiştirin

GPU fanınızla ilgili bir sorunu çözemezseniz fanınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bir onarım teknisyeni, fanları değiştirmenize ve yeniden takmanıza da yardımcı olabilir.

Termal macunu değiştirin

Artan ekran kartı sıcaklıklarının bir nedeni ise, eski veya yetersiz termal macunu olabilir. GPU'nuz ısınırsa ve bu fanların hızlanmasına neden oluyorsa, ekran kartınızdaki çipe yeni termal macun eklemek bu fanları sessizleştirmeye yardımcı olabilir.

Editör: Enes Sapmaz