Toplum çapında bir yelpazede ekonomik dezavantajlar, uzun süredir genç insanlardaki ruh sağlığı ve sosyal sorunlarla bağlantılı olduğu keşfedilse de, bu yeni çalışma, yakın sosyal çevrenizdekilere kıyasla daha fakir hissetmenin akıl sağlığına yarattığı olumsuz etkileri ortaya çıkardı. Araştırma ayrıca, hayatları boyunca kendini daha fakir hissedenlerin zenginleştiklerinde zorbalık yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın bulguları, arkadaşlar arasında ekonomik eşitlik duygusu hissetmenin, ruh sağlığı ve sosyal davranışlara yansımasını takip etti.

Araştırmacılara göre, erken ergenlik döneminde "sosyal ve ekonomik karşılaştırmalar" kendimiz hakkında yaptığımız yargılarla gelişen benlik duygusunun gelişimine katkıda bulunabiliyor. Haberimize konu olan bu çalışma Journal of Child Psychology and Psychiatry'de yayınlandı.

çocuk (2)

'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi! 'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi!

MSC araştırmalarının verileri kullanıldı

Çalışmanın baş yazarı, Cambridge Gates Scholar ve Üniversitenin Psikoloji Bölümü eğitim görevlisi Piera Pi-Sunyer, "Sadece daha geniş toplumdaki değil, yakın çevremizdeki ekonomik konumumuz aidiyet duygumuz için sorunlu olabilir" dedi.

"Aidiyet, ergenlik döneminde esenlik ve psikososyal işlevsellik için özellikle önemlidir. Araştırmamız, çevremizdekilerle ekonomik karşılaştırmalarının, gençken sosyal ve kişisel öz saygı duygusuna katkıda bulunabileceğini gösteriyor."

Araştırmacılar, 2000 ile 2002 yılları arasında doğan binlerce gençle yürütülen Milenyum Kohort Çalışması'nın (MCS) bir parçası olarak toplanan verileri kullandılar. Anketler, bir dizi zihinsel durumu ve sosyal davranışı ölçtü ve algılanan ekonomik durumla ilgili soruları içeriyordu.

MCS ayrıca, araştırmacıların gerçek ebeveyn servetinin etkilerini göz ardı etmesine olanak tanıyan, haftalık aile gelirinin bir ölçüsü de dahil olmak üzere "nesnel aile geliri" hakkında veri topladı.

çocuk (3)

Ekonomik durumu kötü olan çocuklar zorbalığa uğruyor

Araştırmacılar, Birleşik Krallık'ta 11 yaşındaki 12.995 çocuk arasında arkadaşlık grupları içinde tartışılan ekonomik eşitsizliği analiz ettiler. Arkadaşlarından daha fakir olduklarını düşünen çocuklar, arkadaşlarına oranla %11 daha düşük puan aldı.

Kendilerini arkadaşlarından daha fakir gören ergenlerin, 11 yaşında mali açıdan arkadaşlarıyla aynı hissedenlere kıyasla zorbalığa uğradığını veya alay edildiğini bildirme olasılığı ise %17 daha fazlaydı.