Dünya’nın jeomanyetik kutupları bir taşa ya da buza yerleştirilmiş sabit bir olgu değildir ve  her iki kutup da sürekli bir akış durumundadır. 

1830'larda bilim adamları tarafından ilk kez belgelendiğinden beri, Kuzey Manyetik Kutbu , Kuzey Yarımküre'nin üst kısımlarında Kanada'dan Sibirya'ya doğru yaklaşık 2.250 kilometre (1.400 mil) yol kat etti. 1990 ile 2005 arasında, bu hareketin hızı yılda 15 kilometrenin altından yılda yaklaşık 50 ila 60 kilometreye çıktı.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan bir çalışma,  değişikliklerin gezegenin içindeki erimiş malzemenin iki manyetik akış arasında gidip gelerek manyetik alanda devasa bir kaymaya neden olmasıyla açıklanabileceğini savunuyor. 

Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler! Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler!

dunya_manyetik_alan

Kuzey Manyetik Kutbu, Dünya'nın manyetik alanının, konveksiyon akımları yoluyla Dünya'nın içinde dolaşan erimiş demir tarafından dikte edilen ve aşağıya doğru duran noktadır. 

Görünüşe göre Sibirya'ya doğru son kayma, Dünya'nın iç kesimlerinde 1970 ile 1999 yılları arasında meydana gelen akış modelindeki bir kesintiden kaynaklanıyor. Değişiklik, Kanada akışının uzamasına ve manyetosfer üzerindeki etkisini kaybetmesine neden olarak kutbun Sibirya'ya doğru yakınlaşmasına neden oldu.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'ndeki Dünya ve Çevre Okulu'ndan baş araştırma yazarı Dr Phil Livermore, "Keşfettiğimiz şey, Kuzey Manyetik Kutbu'nun konumunun, biri Kanada'nın altında ve diğeri Sibirya'nın altında olmak üzere iki manyetik alan yaması tarafından kontrol edildiği ve direğin konumunu kontrol eden bir halat çekme etkisi gibi hareket ettikleridir" dedi.

Livermore, ”Şimdi tarihsel olarak, Kanada yaması savaşı kazanıyor ve bu yüzden kutup Kanada üzerinde merkezlendi, ancak son birkaç on yılda Kanada yaması zayıfladı ve Sibirya yaması biraz güçlendi" diye ekledi.

Araştırmacılar bu sonuca Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA)  Swarm uyduları tarafından toplanan verileri kullanarak ulaştılar . Bu uydu üçlüsü Dünya'nın yörüngesinde döner ve gezegenimizin çekirdeği, mantosu, kabuğu ve okyanuslarının yanı sıra iyonosfer ve manyetosferden kaynaklanan manyetik sinyalleri hassas bir şekilde ölçer.

Editör: Burak Karahan