Dünyanın en kalabalık ülkesi’ denildiğinde akla gelen ilk ülke olan Çin, bu unvanını Hindistan’a kaptırdı. World Population Review'a (WPR) göre Hindistan nüfusu 2022 yılı sonunda 1.417 milyara, 18 Ocak verilerine göre ise 1.423 milyara ulaştı. Çin’in nüfusu ise 1.412 milyar olarak kayıtlara geçti.

Çin Devlet İstatistik Ofisi verilerine göre, uygulanan nüfus azaltma politikası sonucunda ülke nüfusu son 60 yıldan bu yana ilk kez düştü ve 850 bin kişi azaldı.

Analistlere göre, Hindistan nüfusunun yarısının 30 yaşının altında olması, Hindistan’ın önümüzdeki yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi olacağını gösteriyor. 

cin-hindistan-nufus

Hindistan nüfusu 2050 yılına kadar 1.7 milyara dayanacak

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Hindistan ile Çin arasındaki nüfus farkının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını gösteriyor. Bu bağlamda, Hindsitan nüfusunun 2050 yılına kadar 1.688 milyara çıkacağı ve Çin nüfusunun 1.317 milyar olacağı öngörülüyor.

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

Dünya genelinde 2022-2050 yılları arasında küresel nüfusta artışın yarısından fazlasının sadece 8 ülkede yoğunlaşacağı tahmin ediliyor. En büyük nüfus artışının Kongo, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Filipinler ve Tanzanya'da olması bekleniyor.

Editör: Burak Karahan