Araştırmacılar, RNAi'den elde edilen yüksek kaliteli bir genom kullanarak, ağ benzeri bir kasılma fibril sistemi olan kasılma yapısının iki dev protein ve iki Ca2 bağlayıcı proteinden oluştuğunu buldular. Bu çalışma, ultra hızlı hücre mekanizmalarını anlamak için oldukça önemlidir ve hızlı mikromakinelerin tasarımları için bir plan fikri sağlar. Birçok araştırmaya rağmen, bu tür ultra hızlı hücre kasılmasının arkasındaki moleküler mekanizma uzun zamandır bir sır olarak kalmıştır.

Tek hücreli bir ökaryotu (Vorticella) ve onun büyüleyici ultra hızlı hücre kasılmasını ilk keşif grubu olarak tanımlayan bilim insanları, biyolojik dünyadaki en hızlı hareketlerden bir tanesini açıklığa kavuşturdular. 

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

Bu çalışmada, araştırmacılar daha önce kurdukları bir genom  hattı aracılığıyla, ağ benzeri bir kasılma fibril sistemi olan kasılma yapısının iki dev protein ve iki Ca2 + bağlayıcı proteinden oluştuğunu buldular. Ayrıca RNAi kullanarak dev proteinlerin fonksiyonlarını doğruladılar.

Çalışma, ultra hızlı hücre kontraksiyonunun moleküler mekanizmasını anlamak için oldukça önemlidir ve ultra hızlı mikromakinelerin inşaları için diğer çalışmalarda bir fikir sağlayacak.

Editör: Enes Sapmaz