Stratolaunch Roc uçağı veya kısaca "Roc", Interest Engine'e göre Mojave Hava ve Uzay Limanı'ndan kalkışının ardından altı saat sonra saat 17.51'de kalkış yaptığı havalimanına geri döndü. Ayrıca Stratolaunch temsilcisinin paylaştığı bilgilere göre uçak maksimum 6.860 metre yüksekliğe çıktı.

Dünyanın tarihi boyunca uçakların en büyüğü olan Roc, bir futbol sahası kadar daha uzun olan 117 metrelik bir kanat açıklığına sahip. Roc'tan daha önce en uzun kanat açıklığına sahip olan uçak ise, 88,4 metre kanat açıklığına sahip Antonov An-225 Mriya uçağıydı.

Uçak, hipersonik araçları taşımak ve fırlatmak üzere tasarlandı ve yaklaşık 220 ton kaldırma kapasitesine sahip. Bunlara ek olarak, Stratolaunch Roc, toplamda altı tane Boeing 747 motoruyla çalışıyor. Bu rekor uçuş, uçağın gerçekleştirdiği dokuzuncu yolculuğu ve Stratolaunch'ın Talon-A hipersonik test aracını havada taşımak için ikinci yolculuğu olduğu söyleniyor.

Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

uçak (2)-2

Stratolaunch CEO'su ve Başkanı Zachary Krevor bir basın açıklamasında şunları söyledi: "Muhteşem ekibimiz, test zaman çizelgemizde ilerleme kaydetmeye devam ediyor ve sıkı çalışmaları sayesinde, uçaktan araçların güvenli olarak ayrılmasına ve ilk hipersonik uçuş testlerimize her zamankinden daha fazla yaklaşıyoruz."

"Serbest bırakma koşullarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi, riskleri azaltmak ve gelecekteki testler sırasında Talon-A'nın temiz ve güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak için veriler sağlayacak. Müşterilerimiz ve ülke için hipersonik uçuş testi hizmetimizi aktif hale getirdiğimiz için bu yıl bizi bekleyenler adına heyecanlıyız."

uçak (4)

Stratolaunch Roc, Space.com'a göre, ilk uçuşunu Nisan 2019'da yaptı ve bu uçuş 150 dakika sürdü. Ayrıca uçak, saatte maksimum 175 mil hıza ve 4572 metre maksimum yüksekliğine ulaştı. Şirket, bir gün Virgin Orbit'in kullandığı yönteme benzer şekilde mega uçağı uzaya kolay ve erişilebilir ulaşım için kullanabileceklerini umuyor.

Özel uzay şirketi, 2011 yılında Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen yatırımları ile başlatıldı. Çalışmaları Seattle Washington'da gerçekleşen şirket, havadan fırlatılan yeni bir uzay ulaşım sistemi geliştirmek için kuruldu.

Editör: Enes Sapmaz