Samsung, LG, Nike ve niceleri... Bu markalar şu anki haline gelmeden önce birçok yoldan geçti ve hiç ihtimal vermeyeceğiniz ürünler bile sattılar. 

Sizler için bugün, dünyanın en büyük markalarının sattığı ilk ürünleri sıraladık. Eminiz ki şirketlerin kariyerlerine nasıl başladığını gördüğnüzde çok şaşıracaksınız.

İşte 10 dev marka ve sattıkları ilk ürünler:

1- Sony - Pirinç pişirici

FbTn7umXoAEcFAj

Japon teknoloji devi Sony, oyun konsolundan televizyona, akıllı telefondan Walkman'e kadar her şeyi günümüzde kullanıcılarla buluşturuyor. 1946 yılında kurulan Sony'nin ilk ürünü ise bir pirinç pişiriciydi. 

2- Nokia - Kağıt

FbToYSbX0AACxZB

Finlandiyalı teknoloji üreticisi Nokia, 1865 yılında ilk olarak kağıt fabrikası olarak hayatına başladı. Nokia'nın ilk ürünlerinden biri de yukarıda gördüğünüz gibi bir tuvalet kağıdıydı.

3- Samsung - Meyve ve balık

samsung

Muhtemelen listede insanları en çok şaşırtacak markalardan biri de Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 1938 yılında kurulan Samsung ilk olarak meyve ve balık ihracatı yapan bir markaydı.

4- Lego - Oyuncak ördek

lego

Büyükten küçüğe birçok insanın hayranı olduğu legoları üreten marka Lego, ilk olarak 1932 yılında ahşap bir ördek üreterek işe başladı.

6- Nintendo - Oyun kartları

nintendo

Şimdilerde oyun konsolları ve video oyunlarıyla tanıdığımız Japon teknoloji devi Nintendo, 1889 yılında kuruldu. Nintendo'nun kurulduğundaki odak noktası oyun kartlarıydı.

7- Nike 

nike

Nike 1964 yılında ilk kurulduğunda ismi Blue Ribbon Sports'tu ve Japon koşu ayakkabılarını ithal ederek satıyordu.

8- Lamborghini - Traktör

lambo

Lamborghini, spor araba üretmeye başlamadan önce traktör satıyordu. Enzo Ferrari'nin Ferruccio Lamborghiniye söylediği "Bir traktör sürebilirsiniz, ancak bir Ferrari'yi asla gerektiği gibi kullanamazsınız" lafından sonra şirket spor araba üretmeye başladı.

9- LG - Diş macunu

lg

Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı

Güney Koreli teknoloji devlerinden LG Electronics, akıllı telefonlardan (her ne kadar şu an bu birimi kapatmış olsa da) televizyonlara kadar birçok farklı teknolojik ürünü ile karşımıza çıkıyor. Şirket hayatına yüz kremi, diş macunu ve benzeri birçok kozmetik ürün ile başlamıştı.

10- Toyota - Dokuma tezgahı

FbTtVE7X0AIMTag

Otomotiv dünyasının en büyük markalarından olan Toyota, hayatına dokuma tezgahı satarak başladı.