Dev kurbağalar ile ilk karşılaştığında oldukça fazla etkilenen Cedrick Fogwan, nesli tükenmekte olan türlerin geleceği için mücadele etmek için bir proje başlattı.

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!

Kamerunlu korumacı Fogwan, "Bu türün benzersiz olduğunu bulduğumda, bunun başka yerde kolayca bulamayacağımız bir şey olduğunu söyledim ve bundan gurur duyuyorum" dedi.

deprem (1)-2

"Bölgedeki insanlar böyle bir şeye sahip oldukları için kutsanmış olduklarını söylüyorlar ve buna kültürel bir değer atfediyorlar."

Goliath kurbağaları, Kamerun ve Ekvator Ginesi'nde onlarca yıldır yiyecek ve evcil hayvan ticareti için aşırı avlandılar. Ayrıca nehirlerin ve akarsuların yanındaki yaşam alanları hızla yok edilen bu dev kurbağalar, artık resmi olarak olma tehlikesiyle kırmızı listeye alındı ve nesli tükenmekte olan olan türler arasında yer alıyor.

Goliath kurbağaları, bilim dünyası tarafından çok az biliniyor ve Kamerun'da bir çok yerel insan, ekinlere zarar veren böcekleri avlayan bu canlıların ekosistem değerinden habersiz. Koruma ekipleri, kurbağayı yemek için kullanmak yerine gördüklerini kurbağa sayılarına kaydettirerek yurttaşları birer bilim insanı olmaya ikna etmeye çalışıyor.

deprem (2)-1

Ayrıca, alternatif bir besin kaynağı sağlamak üzere salyangoz yetiştiriciliğinin kurulmasına yardımcı olmak için yerel gruplarla birlikte çalışıyorlar.

Goliath kurbağalarının Nlonako Dağı Koruma Alanı'ndaki yeni nehirlere dönmesiyle koruma çalışmaları meyvesini yavaş yavaş vermeye başlıyor.

Editör: Enes Sapmaz