Rus Donanması, nükleer güçle çalışan dev denizaltı Belgorod’u 8 Temmuz 2022 tarihinde Rusya’nın en büyük gemi yapımcısı Sevmash Tersanesi’nden teslim aldı.

Belgorod adlı, dünyanın bilinen en uzun denizaltısı, temel olarak Rusya'nın Oscar II sınıfı denizaltılarının değiştirilmiş bir versiyonu. Proje 09852 olarak bilinen geminin inşaatı, Aralık 2012'de başladı ve Rus Donanması tarafından 8 Temmuz 2022'de teslim alındı. 

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

k-329-belgorod_resize_md

184 metre uzunluğundaki denizaltı, devlet tarafıdan işletilen Rus Haber Ajansı TASS’a göre Rusya’nın yeni nükleer kapasiteli Poseidon torpidolarını taşıyacak. 

Amerikan Denizaltı Uzmanı HI Sutton, “Poseidon, Nükler güçle çalışan kıtalararası silahlı bir otonom torpidodur. Çok yavaş olmasına rağmen muhtemelen durdurulması imkansız bir silah.” dedi.

87590_02_worlds-largest-doomsday-submarine-delivered-to-russian-navy_full

ABD Kongre Araştırma Servisi (CRS) tarafından hazırlanan bir rapora göre, Belgorod sekiz Poseidon kapasitesine sahip olacak. Ancak, bazı uzmanlar gerçek kapasitenin altıya yakın olduğunu tahmin ediyor. Nükleer güçle çalışan torpidoların iki metre (6,5 fit) çapa ve 20 metreden (65 fit) uzunluğa sahip olması bekleniyor.

Bu boyutlar Poseidon’u “Herhangi bir ülkede şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük torpido  yapıyor. Poseidon’un boyutu normal bir ağır torpidonun tam 30 katı.

Editör: Burak Karahan