İsveç merkezli Eco Wave Power, OREN Ordu Enerji ile Ordu’da dalga enerji santrali inşa etmek üzere büyük bir anlaşma imzaladı. Bahse geçen bu dev santral, dünyanın en büyük dalga enerji santrali olacak.

Enerji santralinin maliyeti 150 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Santral, yılın büyük bir kısmını bulutlu havayla geçiren Ordu’da inşa edilecek ve dünyanın en büyük dalga enerji santrali olacak.

Google'dan bir yeni yapay zeka daha: Gemma Google'dan bir yeni yapay zeka daha: Gemma

dalga enerji (2)

Dalga enerji santrali, 77 megawatt güçte olacak

Eco Wave Power tarafından paylaşılan ilk bilgilere göre, Ordu’da inşa edilecek dalga enerji santralinin 77 megawatt güçte olacağı belirtiliyor. Eco Wave Power ve OREN, santrali adım adım inşa etmeye başlayacak. İnşa sırasında elde edilen sonuç ve performans neticesinde dalga santralinin çalışmalarına devam edilecek. Proje sırasında test amaçlı kurulan pilot istasyon ile 4 megawatt’a kadar enerji üretileceği düşünülüyor.

dalga enerji (1)

Santralin inşası ve satışı Eco Wave Power'a ait olacak

Dalga enerji santrali, maksimum kapasitede çalıştığında bir ayda 55.440 MW, bir yılda ise 665.280 MW elektrik enerjisi üreticek. Ayrıca yapılan anlaşma kapsamında, santralin 9 dalgakıranı 25 yıl süreyle Eco Wave Power’a ait olacak. Bununla birlikte Eco Wave Power, santralin inşasından ve üretilen elektriğin satışından da sorumlu tutulacak.

Editör: Enes Sapmaz