Finlandiya'nın önemli eğitim kurumlarından biri olan Helsinki Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 13 farklı türden 1000'den fazla köpek incelendi ve karşılaştırıldı. Araştırmacılar, davranışsal ve zihinsel bir dizi testten geçirdikleri köpekleri inceledi ve "En akıllı köpek cinsi hangisi?" sorusuna yanıt aradı. 

En akıllı köpek cinsi Belçika Kurdu (Malinois)

Uzun yıllardır dünyanın en akıllı köpek cinsinin Border Collie cinsi köpekler olduğunu düşünülüyordu. Bu araştırmada bunun doğru olmadığı ortaya çıktı.  Yapılan araştırma sonuçları Scientific Reports isimli tıp dergisinde yayınlanırken Belçika Malinois kurdu (Belgian Malinois) en zeki köpek olarak kayıtlara geçti.

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!

belçika-kurdu

-Belçika Kurdu (Malinois)

Polis birimleri tarafından da kullanılan köpeklerin bağımsız olduğu, problem çözmede, insanları anlamada ve tepkiye yanıt vermede “kusursuz “olduğu belirtildi. Araştırmayı yürüten Saara Junttila,Birçok türün kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Örneğin Labrador Retriever’lar insanları anlamada çok iyi ama problem çözme konusunda zayıf” dedi.

Araştırmada yer alan Dr. Katriina Tiina ise, “Belçika Malinois kurtları birçok test sonucunda çok iyi sonuçlar aldı. Border Collie isimli çoban köpekler de birçok testte iyi sonuçlar elde etti” dedi.

border-collie-trasi-ve-bakimi

-Border Collie

Araştırmada bu iki köpek türünün yanı sıra Hovawart türü köpekler ile Spanish Water Dog isimli köpek türü de üst sıralarda yer aldı. Türkiye’de de çok sık görülen Golden Retriever ve Labradorların ise duygusal yeterlilik açısından üst sıralarda yer aldığı fakat diğer testlerde geride kaldığı da belirtildi.

Editör: Burak Karahan