'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi! 'Deniz' kokulu bir gezegen keşfedildi!

Büyük topluluklar olarak yaşayan karıncalar, yaşayan en çalışkan hayvanlardan biri olarak gösterilmiştir. Peki Dünya’da kaç tane karınca olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte bunun cevabı yeni bir araştırmada ortaya çıktı. Sonuç gerçekten inanılmaz.

Tam 20.000.000.000.000.000 karınca

Yapılan araştırmada Dünya üzerinde 20 katrilyon (20.000.000.000.000.000) karınca yaşadığı tahmin ediliyor. Rakamları gördüğümüzde okumakta bile zorlandığımız karınca nüfusunun kalabalık olduğunu tahmin etmek tabii ki kolay. Ancak 20 katrilyon gerçekten inanılmaz bir sonuç.

Dünya’da 8 milyar insan yaşadığını kabul edersek, her bir insan için 2.5 milyon karınca bulunuyor. Dünya’daki tüm karıncaların toplam ağırlığı ise 12 megatona (1 megaton, 1000000 ton.) eşit. Bu da karıncaların, tüm kuş ve memeli hayvanların toplamından daha ağır olduğunu ortaya çıkarıyor.

karınca 2

Her iklimde ve kıtada yaşayabilen karıncalar, en çok tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunuyor. Gezegenin en soğuk bölgeleri dışında neredeyse her yerde karıncalar var.

Karıncaların Dünya için faydaları da çok fazla. Tüneller açan ve toprağın havalanmasını sağlayan bu canlılar, aynı zamanda tohumların filizlenmesi için toprak altına girmelerinde de önemli rol oynuyor. Bunun dışında ölü bitkilerin toprağa karışmasında da büyük pay sahibiler.

Dünya ve insanlık için önemli faydaları olan karıncaların sayısında son dönemde büyük bir düşüş tespit edildi. Doğayı kirleterek, böcek ilaçları kullanarak ve iklim değişikliğine sebep olan davranışlarımız yüzünden karıncalar büyük zarar görüyor.

Bilim insanları, 2019 yılında yaptıkları bir çalışma ile böcek türlerinin yüzde 40’tan fazlasının nesillerinin tükenebileceğini belirtmişti. 

Dünya'da yaşayan karıcna ve diğer böcek türlerinin yok olması, gezegenimizi yaşanmaz bir hale getirecektir. İklim değişikliği, çevre kirliliği gibi konularda elinizden geleni yapmayı unutmayın. Dünyamızı ve canlıları koruyalım.