Channel 4'te yayınlanacak olan My Dead Body belgeseli, ölmeden önce vücudunu bilime bağışlayan cesur genç bir anne olan Toni Crews'un hayat hikayesini ekranlara taşıyacak. 

Doktorlar  2016 yılında Toni Crews'un gözyaşı bezinde nadir görülen bir kanser türü teşhis ettikten sonra bir gözünü almak zorunda kaldılar. Ancak tüm çabalara rağmen, genç anne 2020'de 30 yaşında hayata gözlerini yumdu.

my dead bodie ceset otopsi (2)-1

My Dead Body belgeseli dünyada bir ilki gerçekleştirecek

Tedavisi boyunca takipçilerine Instagram üzerinden gelişmeleri aktarırken, aynı zamanda yaşam ve ölüme karşı pozitif ve ruhani tavırlarıyla da oldukça fazla dikkat çekmişti. Bu süre zarfında Bayan Crews, araştırmacıların hastalığını daha iyi anlamalarına ve başka kişilerin hastalıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için vücudunu tıp dünyasına bağışladı. Bağışlanan vücudu, bir Birleşik Krallık kanalı olan Channel 4'te dünyada bir ilk olarak televizyon ekranlarında parçalara ayrılacak. Ayrıca Toni'nin Birleşik Krallık'ta halka açık bir şekilde vücudunu bağışlamayı seçen ilk ve tek kişi olduğu belirtiliyor.

my dead bodie ceset otopsi (1)-1

Bu belgesel-film, izleyicileri bilim, kanser ve insan vücudu yolculuğu hakkında eğitmeyi amaçlayan Toni'nin vücudunun teşrihini gösteriyor. Ayrıca bir ilk olarak, adı geçen bir kadavra donörüni televizyon ekranlarına taşıyor.

Toni Crews'un anne ve babası, ceset otopsisi sahnesinden çok etkilendiler

Toni'nin ebeveynleri Jo ve Jason Crews verdikleri röportajlarda, "Belgeseli izlemesi beklediğimden daha kolaydı ve cesedin Toni'ye benzemediği için zihinsel olarak kendimi ordan uzaklaştırabildim." dedi.

my dead bodie ceset otopsi (1)

Toni'nin babası Jo Crew açıklamaları şu sözleri ekledi: "Beni etkileyen kısım, öğrencilerin Toni'ye teşekkür ettiği bir dakikalık sessizlik oldu: Sağlık ekibinden birinin gözyaşları içinde ağladığı yer."

"Toni'nin bu yolculuğu yapmasına rağmen pek çok insanı ne olursa olsun etkiledi. İstediği de buydu - iyilik için bir güç olmak. Ve yakında bunu milyonlarca insanın görmesi için yapacak."

Brighton ve Sussex Tıp Fakültesi anatomi bölümü başkanı Profesör Claire Smith Toni Crews hakkında şunları söyledi: "Toni'nin yaptığı inanılmaz bağış sayesinde kanser yolculuğunu keşfetme ayrıcalığına sahip olduk.

"Bu belgeselin bir parçası olarak, normalde milyonda bir görülen bu kanser hakkında bilgi sahibi olamayacak hemşireler, sağlık görevlileri ve sinirbilimciler dahil 1000'den fazla öğrenciyi davet ettik.

"Toni'nin beden bağışı armağanı bu belgeselle de bitmiyor; bedeni, tıp öğrencilerimizi ve doktorlarımızı yıllarca eğitmek ve bilgi sahibi olmak için kullanılacak."

My Dead Body (Ölü Bedenim)'i nasıl izlenir?

Belgesel, hastalığa benzersiz bir bakış açısı sağlamanın yanı sıra, yapay zeka teknolojisini de kullandı ve Toni'nin sesini kopyalamak için günlük kayıtlarını, mektuplarını ve sosyal medya gönderilerini işledi. Channel 4 görevlendirme editörü Anna Miralis, yapay zekayı kullanmanın belgesel filme, "Toni'nin ilham verici hayatını karakterize eden tüm sıcaklık ve cömertlikle dolu" katacağını sağlayacağını söyledi.

My Dead Body (Ölü Bedenim), geçtiğimiz saatlerde Channel 4'te yayınlandı.

Bu akıllı kapsül, vücut içinden hayati değerleri okuyabilecek! Bu akıllı kapsül, vücut içinden hayati değerleri okuyabilecek!

Haberimize konu olan bu dokunaklı belgeseli izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz