İsviçreli uzay şirketi ClearSpace, Dünya yörüngesindeki uzay çöplerini yakalayıp toplamak için dört kola sahip uydu kullanacak. Şirket tarafından yapılan son duyuruda, uzay enkazlarını yakalayarak, çöplerin yanması için Dünya atmosferine tekrar gönderecek kollara sahip bir uzay aracı olan ClearSpace-1'e yönelik planlarını ESA tarafından onaylandı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kanıt testlerini geçtikten sonra şirket, 2026'da planlanmış bir fırlatma için tam ölçekli ClearSpace-1'i inşa etme sürecine başlayacağını söyledi.

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!

clearspace-1

ClearSpace CTO'su Muriel Richard-Noca yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi “Deneyimli bir Avrupalı endüstriyel ekip ve ESA ile yakın işbirliğiyle birlikte, bu önemli dönüm noktasına etkili ve teknolojik açıdan sağlam bir şekilde ulaşmayı başardık” 

ESA, Dünya yörüngesinde geride bırakılan uzay çöplerinin önüne geçilmesi konusuna büyük bir ilgi gösteriyor. Uzay görevlerinin artmasıyla muazzam oranlarda artmaya devam eden uzay çöplüğü ele alındığında benzer çalışmaların artacağı düşünülüyor.

Editör: Enes Sapmaz