Kahramanmaraş merkezli depremin ardından dünyanın her yerinden yardım haberleri gelmeye devam ederken, yardım eden isimler arasında Dünya Bankası da katıldı. Dünya Bankası, depremdeki öncelikli alanları belirlemek üzere hızlı bir hasar değerlendirmesi yapmaya başlayacak.

deprem-1

Photoshop'un son sürümüyle artık kullanıma sunuluyor! Yapay zeka resmen geldi... Photoshop'un son sürümüyle artık kullanıma sunuluyor! Yapay zeka resmen geldi...

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass tarafından yapılan açıklamada, "Dünya Bankası Grubu adına, yıkıcı depremler sonucunda yaşadığınız büyük kayıplar için Türkiye ve Suriye halklarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz" sözlerine başvuruldu

"Acil yardım sağlıyoruz, sahadaki acil ve büyük ihtiyaçların hızlı bir değerlendirmesini hazırlıyoruz. Bu, ülkenin toparlanması ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecek ve biz de bu ihtiyaçları destekleyecek operasyonları hazırlayacağız."

Türkiye'deki mevcut projeler üzerinden (TEFWER ve CERCs) aracılığıyla 780 milyon dolarlık acil yardım sunulacak. Alıcı ülkelerin Türkiye'de şu anda ihtiyaç duyulduğu üzere CERC'ler, acil durum müdahalesi için proje fonlarına hızlı bir şekilde erişmelerine yardımcı olacak. Ayrıca yapılan yardımlar, belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşa edilmesinde kullanılacak.

Editör: Enes Sapmaz