Pek çok sektörde artık miladı tamamen dolmuş olan disketler, kişisel kullanımda da neredeyse artık hiç tercih edilmiyor. Bazı ülkelerde hala disketler devlet kurumlarındaki işlerde kullanılmaya devam etse de, artık bu teknoloji hayatımızdan neredeyse tamamen çıktı.

Fakat hala disket üretiminin 'son kalesi' diyebileceğimiz bir kişi ve şirket var. Floppydisk.com sitesi üzerinden disket satışı ve geri dönüşümü yapan ABD'li Tom Persky, kendisini 'disket işinde ayakta kalan son kişi' olarak tanımlıyor. 

ABD merkezli şirketin yöneticisi ve kurucusu Tom Persky, on yıllardır disket, CD ve DVD gibi veri transferiyle alakalı hizmetler sunuyor. Ancak günümüzde bile şirketin gelirinin büyük bir kısmı boş disket satışından gelmekte.

Persky yeni yayınlanan Floppy Disk Fever adlı kitabında, disket üreten son şirketlerden olan Sony'nin on yıldan uzun bir süre önce üretimi durdurmasına rağmen, bu saygıdeğer depolama ortamının bazı amaçlar için nasıl kullanılmaya devam ettiğini anlatmış.

2022-09-22 16_03_47-Window

Disketleri günümüzde kimler kullanıyor?

Persky'ye göre, disketlere ihtiyaç duyan makineler kullanan endüstriyel kuruluşlar var. Persky, daha geçen ay, Japon hükümetinin bazı yasaları değiştirmek zorunda kaldığını, birçok devlet dairesiyle veri paylaşımı yapılırken hala disket ve CD-ROM ortamlarının kullanılmasını istediklerini de kitabında hatırlatmış.

Öte yandan havayolu endüstrisinin de büyük bir müşteri olduğunu söylüyor. "Muhtemelen bugün dünyadaki uçak filosunun yarısı 20 yıldan daha eski bir teknoloji olan disketleri kullanıyor" diyor. Sağlık sektöründen de müşterilerinin olduğunu söyleyen Persky, bazı tıbbi ekipmanların hala veri aktarımı için disketlere ihtiyaç duyduğunu, ancak en büyük müşteri potansiyelinin nakış sektöründe olduğunu belirtiyor. Persky’ye göre hala disketten tasarım yüklemek için üretilmiş çok sayıda nakış makinesi kullanılıyor.

Şirketin stoklarında şu anda 3,5 inç, 5,25 inç ve 8 inç gibi çeşitli formatların yanı sıra "oldukça nadir bulunan bazı disketler" de dahil olmak üzere tahmini yarım milyon disk bulunuyor. Persky’ye göre bu işin önünde hala 4 yıllık bir ömür var. Sonrasında ise, disket üretimini durdurabileceklerini ifade ediyor.

Chrome'un yeni görünüm özelliği! İstediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz... Chrome'un yeni görünüm özelliği! İstediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz...