Türkiye'de 2021 yılında konuşulmaya başlayan ve artık sona gelinen proje 'dijital Türk Lirası' ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Dünyanın en fazla kripto para yatırımcısı olan ülkelerinden biri olan ülkemizde başlatılan bu proje, Türk Lirası için dijital bir versiyonun çıkarılmasını amaçlıyordu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital Türk lirası işlemleri için kurulan ağda ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde yapıldığını açıkladı. Bu da dijital Türk Lirası için testlerin başarıyla tamamlandığı anlamıan geliyor. Çalışmalar 2023 yılında kapsamı genişletilerek sürdürülecek.

15746491-1200x824

TCMB'nin dijital Türk lirası açıklaması şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir.

Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir."

Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı! Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı!
Editör: Burak Karahan