2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, 2023 yılında politika kararlarının iletişimi kapsamındaki uygulamalara devam edilecek. Kamuoyunun daha geniş kesimlerinin kararları anlayıp yorumlayabilmeleri amacıyla dijital araçların daha etkin kullanımı ve hedef kitlelere kararların açıklanması konusunda çalışmalar yapılacak.

Dijital Türk Lirası testleri başlıyor

Kripto para dünyasına uyum sağlamak amacıyla, Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital Türk lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacak.

Dijital Türk lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma-geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacak. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak.

Uluslararası iyi uygulamalardan yararlanılarak firmalara fırsat eşitliği sağlayan, güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu desteklenecek. "Düzenleme Deney Alanı ve Endüstri Deney Alanı" oluşturulacak.

dijitaturklirası

Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor

İstanbul Finans Merkezinin faaliyete geçişini takiben "İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü" kurulacak.

Güvenlikten HAVELSAN sorumlu

Dijital Türk Lirası’nın güvenliği ve veri analitiği çalışmaları HAVELSAN üstleniyor. Dijital para ile ilgili veriler HAVELSAN sunucuları üzerinde yer alacak.

Saldırı tespiti, olay izleme ve analiz, zafiyet denetimi, güvenlik analizi, sızıntı algılama, sızma testi çalışmaları yine HAVELSAN bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Dijital Türk Lirası nedir? Değeri ne kadar olacak?

Dijital Türk Lirası, değeri 1 TL’ye sabitlenmiş bir kripto para birimi olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkz Bankası tarafından geliştirilen Dijital Türk Lirası, CBDC (Central Bank Digital Currency) türünde bir para olacak.

Çin’de de örneği olan CBDC türündeki kripto para Dijital Yuan, Çinli vatandaşlar tarafından birçok işlemde kullanılabiliyor.

Editör: Burak Karahan