Kahramanmaraş merkezli 10 ili yıkan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerinm ardından, içerik ve DDoS koruma sağlayıcısı Cloudflare, Türkiye'deki internet trafiğiyle ilgili bilgiler paylaştı. Buna göre Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde internet trafiğinde keskin bir düşüş kaydedildi.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

İnternet altyapısı en çok etkilenen Gaziantep

Meydana gelen depremlerin ardından bölgede internet trafiği yüzde 94 oranında azaldı.  Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Mardin ve Adana illerinde internet altyapısı büyük hasar gördü. Turkcell, etkilenen bölgelerde mobil baz istasyonları kurdu, jeneratörler gönderdi ve uydu iletişiminin bu sayede sağlandığı belirtildi. Yine aynı şekilde Türk Telekom da benzer önmlemlerini deprem bölgelerinde uyguladı.

İnternet trafik izleyicisi Cloudflare Radar trafiğin geçen haftanın aynı saatine göre yüzde 57 daha düşük olduğunu tespit etti. Deprem nedeniyle internet altyapısı en çok zarar gören ilimiz ise Gaziantep oldu. 

Depremin ilk gününde Elon Musk kabul edilmesi halinde Starlink uydu interneti hizmetini bölgeye gönderebileceğini söylemişti. Ancak bu yardım etklifi geri çevrilmişti. 

Editör: Burak Karahan