Dün, Kahramanmaraş, Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde gerçekleşen depremi, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Osmaniye ve Adana başta olmak üzere çevresindeki bir çok ili etkilendi. An itibariyle 3 bin 419 ölü ve 20 bin kişiyi aşkın yaralının olduğu depremde, ihtiyaç duyulan ürünlerin fiyatlarında artışa giden satıcılar, sosyal medyada hakaret yağmuruna tutuldu. Olayın farkına varan e-ticaret platformları, kötü niyetli satıcılara karşı önlemler almaya başladı.

Türkiye'nin e ticaret devi Hepsiburada, depremden faydalanan ve ürün fiyatlarında çok yüksek fiyat artışları yapan satıcıların önüne geçmek için önlem almaya başladı. Bu alınacak önlemlere göre şirket, bu tür bir art niyet yaşanması durumunda, satıcların hesabının süresiz olarak yasaklanacağını duyurdu.

hepsiburada

Hepsiburada, satıcılara gönderdiği bildirimde şu sözlere yer verildi:


”Ülkece yaşadığımız deprem afetinin yaralarını bir yandan hızlıca sararken, siz iş ortaklarımızdan ilgili ürün fiyatlarına fahiş fiyat artışı yapılmamasını önemle rica ederiz. Tespit edilmesi halinde gerekli aksiyonların ve önlemlerle birlikte, mağazanızın süresiz olarak askıya alınacağını bildirmek isteriz. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.”

Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı
Editör: Enes Sapmaz