Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezinde meydana gelen deprem sonrasında seferber olan vatandaşlar havalimanlarını kilitledi. Deprem sonrasında başta AFAD olmak üzere bölgeye birçok profesyonel ekip gönderildi. Ayrıca depremin ardından AFAD'ın çok az personel gönderdiği haberleri üzerine, deprem bölgelerinde aktif olarak müdahalede bulunan personel sayısını açıkladı.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

afad (2)-1

Bunlarla birlikte AFAD, yaptığı paylaşım sonucunda deprem bölgelerinde müdahalede bulunan personel sayısını açıkladı. Bu açıklamalar ışığında AFAD, arama-kurtarma, gıda ve sağlık gibi alanlarda binlerce personelinin olduğunu belirtti.

afad (1)-1

AFAD'ın açıklamasına göre, deprem bölgesinde görev alan arama ve kurtarma personel sayısı ise 13 bin 740.

afad (1)

Bunun yanı sıra psikolojik destek personel sayısı 1322 kişiden oluşuyor ve gıda ve beslenme alanında görev alan personel sayısının ise 975 kişi olduğu söylendi. Ayrıca Türkiye dışında 65 ülkeden 2 bin 660 personel afet çalışmalarına destek sağlıyor.

AFAD tarafından deprem bölgeleri için görevlendirilen iş makinesi sayısı 1511, araç sayısının ise 216 olduğu belirtildi.

Editör: Enes Sapmaz