Deezer artık gecenin bir yarısı aniden kafanızda çalmaya başlayan şarkıları bulmanıza yardımcı olabilir. Fransa merkezli müzik akış hizmeti, uygulama içi SongCatcher isimli özelliğini daha üst bir seviyeye çıkardı ve artık bir şarkıyı yalnızca mırıldanarak ya da ıslık çalarak tanıyabiliyor. 

Servis bir parçayı tanımladıktan sonra, size şarkıyı çalabileceğiniz, çalma listenize veya sıraya ekleyebileceğiniz ve favorilerinize ekleyebileceğiniz başlığı, sanatçısı ve tekli/albüm kapağını içeren bir bilgi sayfası gösteriyor. 

Çok işinize yarayacak en iyi Firefox eklentileri Çok işinize yarayacak en iyi Firefox eklentileri

Şirket, mırıldanarak ve ıslık çalma yoluyla uygulama içi parça tanıma özelliğine sahip tek müzik akışı servisi olduğunu söylüyor. Fakat aynı özelliği Google aramada da yapabileceğinizi belirtmekte fayda var.

e9b96f60-3eff-11ed-8af5-a3c4632f08a4.cf

Ne kadar doğru çalışıyor?

Engadget'ın testlerine göre Deezer'ın yeni özelliği Google'ınkiyle karşılaştığında biraz daha zayıf kalabiliyor. Google, bazı Japon pop şarkıklarının daha belirsiz kısımlarını bile kolayca belirlerken Deezer zorlandı. Deezer'da bazen bir parçanın -çok büyük hit parçalar olsa bile- nakarat gibi daha tanınabilir kısımlarını mırıldanmak zorunda kalabilirsiniz. Lady Gaga'nın Always Remember Us This Way , Ariana Grande'nin Thank U, Next ve Lil Nas X'in Industry Baby gibi örnekler verilebilir. Yine de eğer Deezer abonesiyseniz, parçaları doğrudan çalma listenize ekleyebileceksiniz ve ekstra biz şarkı bulma özelliğine sahip olacaksınız. 

Şarkıları mırıldanarak tanımlamak için Arama'ya gitmeniz, ardından SongCatcher'ı başlatmak için "Bu şarkı ne"ye dokunmanız ve "Şimdi Söyle"yi seçmeniz yeterlidir.

Aşağıdan bu adımları görebilirsiniz:

Şirkette Temel Ürün Başkan Yardımcısı Alexandra Leloup şunları söyledi: 

 "Algoritmayı geliştirmeye devam ettikçe, 90 milyon parça kitaplığımızdaki şarkıları tanıma söz konusu olduğunda özellik daha hızlı ve daha doğru hale gelecektir."