İlk gözlemler bir yıl önce gerçekleştirilmiş olsa da, Salt Lake City'nin eteklerinde giderek daha fazla cihaz, karların erimesinden dolayı ortaya çıkmaya başladı. Yetkililer, antenleri indirmek için saatler harcasa da, uydulara hala rastlanılmaya devam ediliyor.

Kamu arazisine izinsiz cihaz yerleştirmenin yasa dışı olduğu antenlerin işaretlenmemiş olduğu ve bu nedenle ne amaçla kullanıldığını bilinmediği belirtildi. Salt Lake City'nin park yöneticisi Tyler Fonarow, Motherboard'a kış havasının onları kaldırmayı zorlaştırdığını söyledi.

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

anten (3)

Cihazların kripto madenciliği için kullanılabileceğine dair spekülasyonlara rağmen, yetkililerden hala kesin bir sonuç gelmedi. Keşfedilen bu antenler hakkında Farrow, "Tehlikeli olmadığı sürece gerçekten umurumuzda değiller. İnsanların bunu yapmayı bırakmasını istiyoruz, böylece topraklarımızla ilgilenmeye geri dönebiliriz... Birisi bilimsel amaçlarla tam olarak aynı yere anten koymak isteseydi, muhtemelen buna izin verirdik." dedi.

“Üç ana bileşen, pil ve yönlendirici için elektrikli ekipmanları için bir bavul boyutunda olan plastik kasa, 50-60 dolar civarında ekipmanı içinde barındırıyor."

anten (1)

Utah Üniversitesi sözcüleri, "Salt Lake City yetkilileri cihazları araştırmaya devam ediyor, ancak henüz bir sonuç elde edilemedi." dedi.

“Bildiğimiz kadarıyla üniversite arazisinde bulunan kule üniversitenin mülkiyetinde ve işletmesinde değil. Salt Lake City'nin sahiplerini belirlemek için gösterdiği işbirliğini ve özverili çabalarını takdir ediyoruz."

Editör: Enes Sapmaz