Doğu Finlandiya Üniversitesi ve Kuopio Üniversite Hastanesi tarafından yürütülen bir araştırmada deneyimli dermatologlar, düzenli olarak D vitamini takviyesi alanların cilt kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Melanoma Research'te yayınlanan çalışma, cilt kanseri riski yüksek 500 kişiyi kapsıyordu ve düzenli olarak D vitamini takviyesi alanların, kullanmayanlara kıyasla melanom insidansının azaldığını ortaya koydu.

d vitamini ve cilt kanseri (1)-1

D vitamini, insan vücudunun düzgün çalışması için hayati öneme sahiptir ve yokluğu çeşitli hastalıklara neden olabilir. D vitamininin bir içeriği olan kalsidiol ve bunun cilt kanserleri ile olan ilişkisine odaklanan araştırma, D vitamini ve cilt kanserleri arasındaki ilişkisini ele aldı. 

Eski çalışmalardan elde edilen bulgular yetersiz ve hatta zaman zaman çelişkili olması nedeniyle, insan derisindeki D vitamini metabolizması hakkında yeterli bilgi vermediği gerekçesiyle tekrar mercek altına alındı.

d vitamini ve cilt kanseri (2)

Kuzey Savo Cilt Kanseri Programı kapsamında yürütülen yeni çalışma farklı bir yaklaşım benimseyerek, melanom gibi cilt kanseri riskinde artış olduğu tahmin edilen 498 yetişkin hasta dermatolojik muayenehanede incelendi. Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden dermatologlar, hastaların geçmiş bilgilerini ve tıbbi geçmişlerini dikkatlice analiz etti ve cilt sağlıklarını inceledi.

3D baskı, uzay teknolojisinin yeni gözdesi oldu! 3D baskı, uzay teknolojisinin yeni gözdesi oldu!

D vitamini kullananlarda daha az cilt kanseri riskine rastlandı

Dermatologlar ayrıca hastaları farklı cilt kanseri risk sınıflarına, yani düşük risk, orta risk ve yüksek risk olarak ayrı ayrı sınıflandırdılar. Ağız yoluyla alınan D vitamini takviyesi kullanımlarına göre hastalar üç gruba ayrıldı: kullanmayanlar, ara sıra kullananlar ve düzenli olarak kullananlar. 

d vitamini ve cilt kanseri (3)

Çalışmanın önemli bir bulgusu, düzenli olarak D vitamini kullananlar arasında, kullanmayanlara göre önemli ölçüde daha az cilt kanseri (melanom) vakası olması ve düzenli olarak kullananların cilt kanseri riskinin daha az olduğunu saptadı.

Bulgular, ara sıra D vitamini kullananların bile, kullanmayanlara oranla daha düşük melanom riskine sahip olabileceğini ortaya koydu.