Salgın milyonları öldürmeye ve tüm ülkeleri karantinaya girmeye zorlamaya başladığında, Covid-19'un nereden çıktığı herkes için bir merak konusu olmuştu. İşte birdenbire ortaya çıkmış gibi görünen ve haftalar içinde büyük toplumsal değişimi tetikleyen bu virüsün nereden çıktı...

Bilim insaları, koronavirüsün kökenini tam olarak belirlediklerini ve Covid'in hayvanlardan insanlara ilk bulaştığı yeri tam olarak belirlediklerine inandıklarını belirttiler.

Covid-19 ilk olarak Wuhan'ın hayvan pazarında ortaya çıktı

Science tarafından yayınlanan makaleye göre, Covid-19'un çıkış noktası, Çin'in Vuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptancı Pazarı. Araştırmalar sonucunda bilim insanlaro, insanlardaki ilk koronavirüs vakalarının Kasım ayının sonlarında ve Aralık 2019'un başlarında ortaya çıktığını buldular.

covid 19 nereden çıktı (1)

Araştırmalar, virüs bulaşmış ve pazarda satılan kafesteki canlı hayvanların hastalığı satıcılara ve müşterilere yaydığını ve bunun da Wuhan'daki diğerler kişilere bulaştırdığını gösteriyor. Canlı hayvan pazarı, pandeminin olası bir başlangıç ​​noktası olarak erkenden tespit edilmişti ve şimdi de bu erken önerilerin doğru olduğu ortaya çıktı.

Kapsamlı ve hakemli araştırmalar yürüten uluslararası bir bilim insanları ekibi, şimdi güvenle Wuhan'daki pazarın 'Covid-19 pandemisinin merkez üssü' olduğunu belirtti.

Araştırmalar konusunda kesin olduklarını vurguladılar

NPR'ye konuşan Arizona Üniversitesi'nde Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji profesörü ve bölüm başkanı Michael Worobey, en erken koronavirüs vakalarının haritasını çıkarabildiklerini ve birçoğunu deniz ürünleri pazarında veya çevresinde rastladıklarını açıkladı.

"Wuhan'daki klinik gözlemlere göre, bilinen en eski Covid vakalarının yaklaşık yarısı, doğrudan deniz ürünleri pazarıyla bağlantılı kişilerdi. Ve epidemiyolojik verilerle bağlantılı olmayan diğer vakalar, pazara daha da yakın bir coğrafi ilişkiye sahip olduğu belirlendi."

covid 19 nereden çıktı (2)

Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: COVID-19 acil durumu sona erdi! Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: COVID-19 acil durumu sona erdi!

Ayrıca Michael Worobey, bir virüs kaynağına ev sahipliği yapmadıysa bile bir şehirde hastalık yayma olasılığı çok daha yüksek olan başka birçok yer olduğundan, pazarda büyük bir salgın yaşanmasının pek olası olmadığını açıkladı.

Bunun yanı sıra, Worobey, virüsün deniz ürünleri pazarında bir başlangıç ​​noktası olmaması ihtimalinin '10.000'de 1' olduğunu öne sürdü.

Haberimize konu olan bu bilimsel makale Science dergisinde yayınlandı.

Bahsi geçen makaleye buradan göz atabilirsiniz.