30.000 yıllık dev balta Buz Çağı kazı alanından çıkarıldı! 30.000 yıllık dev balta Buz Çağı kazı alanından çıkarıldı!

Anosmi, koku alma duyusunun kaybıdır ve pandeminin başlangıcından bu yana COVID-19'un bilinen başlıca semptomlarından biri olmuştur. Ancak bu durumun arkasındaki sebep bilinmiyordu. Şimdi mekanizmanın arkasındaki gizem ortaya çıktı.

Koku eksikliği, COVID-19 geçirmiş birçok insan için çok sinir bozucu ve iyileşme süreci uzun olan bir durum. Yazar Bradley Goldstein yaptığı açıklamada , "Neyse ki, viral enfeksiyonun akut aşamasında koku alma duyusu bozulan birçok kişi, bir ila iki hafta içerisinde koku alma duyusunu geri kazanacak. Ancak bazılarının iyileşmesi yıllar sürebilir" diyor. Peki neden bu bir grup insan, SARS-CoV2 ile enfekte olduktan sonra aylarca, yıllarca kalıcı koku kaybı yaşamaya devam edecek?

_111485775_gettyimages-889446600

Araştırmacılar, koku alma sinir hücrelerinde devam eden bir bağışıklık saldırısı olduğunu ve bunun hücrelerde bir düşüşle ilişkili olduğunu buldu. Bu çalışma, 9'u uzun süreli koku kaybı olaninsandan olmak üzere, 24 biyopsiden koku alma epiteli (burundaki koku sinir hücrelerinin bulunduğu doku) örnekleri aldı. Numuneler üzerinde tek hücreli RNA dizilimi ve immünohistokimya yapıldı. Dokuz koku kaybı örneğinin, kontrollere göre daha az koku duyusu nöronu içerdiği bulundu. Bu azalma, devam eden iltihaplanma nedeniyle dokuya verilen hasar nedeniyle olmuş olabilir.

Ayrıca, sonuçlar , enflamatuar epitelde yer alan T hücrelerinin yaygın bir şekilde infiltrasyonu olduğunu ortaya çıkardı .

Goldstein, "Bulgular çarpıcı. Neredeyse burunda bir tür otoimmün benzeri süreci andırıyor." dedi.

Goldstein, "Bu hastaların burnundaki anormal bağışıklık tepkisini veya onarım süreçlerini modüle etmenin, koku alma duyusunu en azından kısmen geri kazanmaya yardımcı olabileceğini umuyoruz" dedi ve bu çalışmanın şu anda laboratuvarında devam ettiğini belirtti.

Küçük örneklem boyutuna rağmen, araştırma sonuçları umut verici görünüyor ve koku eksikliğinin ardındaki mekanizmalar, beyin bulanıklığı , genel yorgunluk ve nefes darlığı gibi diğer uzun süreli COVID-19 semptomlarını da açıklayabilir.

Çalışma  Science Translational Medicine'de yayınlandı .