Geliştirilen bu hastalık tespit cihazı, geleneksel testlere kıyasla çok daha düşük algılama seviyeleri ve daha hızlı sonuçlar sunuyor. Öksürük, boğaz ağrısı ve tıkanıklık gibi semptomlarda solunum virüsü sorumlu olabilir, ama hangisi?

Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi! Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi!

covid (4)

Geleneksel testler, kimyasal reaksiyonlara dayanarak sorumlu virüsleri belirleyebilir, ancak bazı araştırmacılar kimyayı nanomalzemeler tarafından algılanan elektriksel değişikliklerle değiştirmek için çalışmalara başladı. Bunun sonucunda bilim insanları, COVID-19 ve gribe neden olan virüslerin varlığını aynı anda hem çok daha düşük seviyelerde hem de geleneksel testlerden çok daha hızlı bir şekilde tespit edebilen bir cihaz oluşturmak için tek atom kalınlığında bir nanomateryal kullandıklarını duyurdular.

covid (3)

Çalışmayı sunan Ph.D. Deji Akinwande, hem grip hem de COVID-19 semptomlarının önemli ölçüde örtüştüğünü ve bunların birbirinden ayırt edilmesini zorlaştırdığını belirtiyor.

"Bu virüslerin ikisi de bu kışın başlarında olduğu gibi birlikte insanları hasta ederken, COVID veya grip, olup olmadığını aynı anda tespit edebilen bir sensöre sahip olmak son derece yararlı olacaktır" 

Ayrıca geliştirmekte olan cihazın diğer enfeksiyonları test etmek için de değiştirilebileceği söylendi.

COVID-19 ve grip sensörü, altıgen bir kafes modelinde düzenlenmiş tek bir karbon atomu tabakası olan grafen kullanarak üretildi. 

Editör: Enes Sapmaz