Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kalp sorunlarına COVID-19 enfeksiyonları da neden olabiliyor. Bilimsel araştırmalar, COVID-19'lu kişilerin kalp krizi, inme ve ölüm dahil olmak üzere önemli bir kardiyovasküler olaya maruz kalma olasılığının COVID-19 olmayanlara göre %55 daha fazla olduğunu göstermekte. 

Columbia Üniversitesi'nde kardiyolog ve biyofizik profesörü olan Andrew Marks, laboratuvarında araştırma bilimcisi olan Steven Reiken ve meslektaşları ile kalpte meydana gelen sorunları ve bunlara yol açabilecek bazı değişiklikleri incelediler.

Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu! Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu!

covid ve kalp

Ekip, COVID-19 olan hastalardan alınan kalp dokusunda oksidatif streste ve iltihaplanma sinyallerinde artışların yanı sıra kalsiyumda değişiklikler gözlemledi. Ayrıca, kalbin kalsiyum iyonu seviyelerini düzenlemekten sorumlu olan RyR2 adlı bir proteinde olumsuz değişikliklere neden olduğunu saptadılar.

Tüm kas hücreleri gibi kalp kası da çalışmak için kalsiyum iyonlarına ihtiyaç duyar. Kalbin kalsiyum iyonlarını yönetme sistemi, kanı vücuda pompalaması için gereklidir. Kalpteki kalsiyum düzensiz hale geldiğinde, aritmilere veya kalp yetmezliğine neden olabilir.

covid (4)

Kalpteki değişiklikleri daha fazla incelemek için COVID-19 ile enfekte olmuş bir fare modeli kullandılar. Farede, kollajen birikimi (yaralanmanın göstergesi), kalp hücrelerinin ölümü ve kan pıhtıları dahil olmak üzere kalp dokusunda olumsuz değişiklikler gözlemlediler. 

Editör: Enes Sapmaz