ABD hükümeti ile sözleşmesi sona erdikten sonra Moderna CEO'su Stéphane Bancel, şirketin 26 ABD Doları olan COVID-19 aşı fiyatını yaklaşık 110 ABD Doları ila 130 ABD Doları aralığında olacak şekilde fiyat güncellemesi yapmayı düşündüğünü söyledi.

Bugüne kadar, ABD federal hükümeti tüm COVID-19 aşılarını, testlerini ve tedavilerini kapsamıştır. Ancak yerel halk yakında bu ayrılacalığı yakında gelecek zamlar ile kaybedecek...

Moderna CEO'su Bancel, açıklamalarında "Bu tür bir fiyatlandırmanın değerle tutarlı olduğunu düşünürdüm" dedi. Bu açıklama, Pfizer'in Ekim ayında yapmayı düşündüğünü söylediği ve bu yılın sonlarında gerçekleşecek olan fiyat artışına benzerlik gösterecek.

moderna (2)

Ayrıca bu haftanın başlarında bir ABD senatörü, fiyat artışı nedeniyle ölümlerin artacağını söylediği için COVID-19 aşı üreticilerine bildirilen zam planlarını geri almaya çağırdı.

Dalgıçların damarlarında gezen nadir hastalık! Dalgıçların damarlarında gezen nadir hastalık!

Senatör, Moderna'ya yazdığı bir mektupta şunları yazdı: "Önerdiğiniz fiyattaki büyük artış, Medicaid, Medicare ve hastalar için maliyet paylaşımı olmaksızın aşıyı karşılamaya devam edecek diğer hükümet programlarının bütçeleri üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etkiye sahip olacak.

"Fiyatlarınıza yapılan fahiş zam, özel sağlık sigortası primlerini de artıracaktır.

Belki de en önemlisi, fiyatların dört katına çıkması, aşıyı karşılayamayacak olan milyonlarca sigortasız ve yetersiz sigortalı Amerikalı için kullanılamaz hale getirecek."

moderna (1)

Ayrıca şirketlerin ölümcül bir salgının ortasında fiyatları artırmasının "mantıksız" olduğunu da sözlerine ekledi.

SARS-CoV-2XBB.1.5 veya Kraken adlı yeni varyantların ortaya çıkışının, özellikle ülkenin soğuk aylarında enfeksiyonlarda artışa neden olması bekleniyor.