Şirketin CEO'su Brian Armstrong, personelle paylaştığı bir notta, kripto pazarındaki ve daha geniş ekonomideki bir gerilemenin ortasında, işletme giderlerini yüzde 25 oranında azaltmak için işten çıkarılmak zorunda kaldığını belirtti.

İşten çıkarmalara neden olan bazı faktörlerin şirketin kontrolü dışında olduğunu kabul eden Armstrong, tüm sorumlulukları üstlendiğini söyledi. Geriye dönüp bakıldığında Coinbase'in Haziran ayında eski çalışanlarının geri dönmesine izin verebileceğini de sözlerine ekledi.

coinbase (2)-1

Armstrong, şirketin "iyi sermayeli olduğunu ve kripto para biriminin hiçbir yere gitmediğini" söyledi ve FTX'in çöküşü gibi son olayların uzun vadede Coinbase'e fayda sağlayabileceğini kaydetti. Ancak, bu değişiklikler bir gecede gerçekleşmeyeceğini belirten Armstrong, "Kripto piyasasındaki gerilemeleri atlatmak ve ortaya çıkabilecek fırsatları yakalamak için uygun operasyonel verimliliğe sahip olduğumuzdan emin olmalıyız" diye yazdı.

Coinbase liderliği, "her senaryoda başarılı olma şansımızı artırmak için harcamaları azaltmanın" gerekli olduğuna karar verdi. Armstrong, bunun hem kripto piyasasının hem de daha geniş ekonominin aynı anda ilk kez bir gerileme yaşadığını belirtiyor ve planlamanın Coinbase'in son on yılda birkaç ayı piyasasında hayatta kalmasına yardımcı olduğunu ekliyor.

coinbase (2)-2

İşten çıkarmalar nedeniyle Coinbase, başarı olasılığı daha düşük olan bazı projelerini de iptal etti. Şirket, daha küçük bir personel sayısına sahip olmak için bazı ayarlamalar yapmak zorunda kalacak. 

Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor

Bunun yanı sıra Coinbase, son zamanlarda başka sorunlarla uğraşmak zorunda kaldı. Temmuz ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun şirketin kayıt dışı menkul kıymet satıp satmadığı konusunda soruşturma başlattığı bildirildi. Coinbase, bu ayın başlarında, kısmen yeterli geçmiş kontrolleri yapmayı ihmal ederek ve çok sayıda işaretlenmiş işlem birikimine sahip olarak, platformu "ciddi suç teşkil eden davranışlara karşı savunmasız" hale getirdiği iddiasıyla New York mali düzenleyicisiyle 100 milyon dolarlık bir uzlaşmaya varmayı planladı.

Editör: Enes Sapmaz