Çinli otomobil üreticisi Chery, daha önce Türkiye pazarına girmeye çalışmış fakat tutunamayarak çekilmek zorunda kalmıştı. Avrupa'da daha aktif olma hedefini sürdüren firma, Yeni bir strateji ile Türkiye'ye dönmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en çok sevilen elektrikli aracı Türkiye'ye geliyor: Tesla fiyatları açıkladı! Dünyanın en çok sevilen elektrikli aracı Türkiye'ye geliyor: Tesla fiyatları açıkladı!

Chery'nin  Türkiye Başkan Yardımcısı Zhenghal Mei, firmanın planları ile ilgili açıklamalarda bulundu ve önce Türkiye'de araç satışına başlayacak olan firmanın daha sonra da bir üretim tesisi kuracağını belirtti.

Chery, Türkiye'de fabrika kuracak

Zhenghal Mei, Chery'nin Türkiye pazarına geri dönüşünden büyük heyecan duyduklarını belirtti ve  son 20 yılda çok şey öğrendiklerini ve markanın 10 yıl öncesine göre tamamen farklı olduğunu ifade etti.

cafce5216701487946dcaf4b360c1cfdccc4837f

Mei, stratejilerini "Türkiye pazarında gelişmemizle birlikte adım adım Türkiye'de bir üretim tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa'ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim beş yıllık strateji planımız dahilinde." sözleriyle özetledi.

Chery’nin ülkemize yepyeni bir imaj ve teknolojiyle geleceğini ve İstanbul’da kendi genel müdürlüklerini kuracaklarını açıklayan Mei,  "Hem ortaklarımızla hem de son kullanıcılarla her zaman birlikte olacağız ve en kaliteli ürünü, en iyi tasarım arabaları sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ayrıca fiyat stratejisi elbette çok önemli ve ayrıca ürün stratejisi, ayrıca hizmet stratejisi için de elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Sadece kalitemizi değil, sadece işlevselliğimizi değil, tasarımımızı da geliştirmeye devam etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ve ayrıca her zaman müşterilerimizin yanında olacağız ve en iyi ürün ve hizmetimizi sunacağız." ifadelerini kullandı.

Chery'nin bu yıl Türkiye'de Tiggo 7 Pro, Tiggo 8 Pro ve Omoda 5 modelleri piyasaya çıkacak. Yılın geri kalanında da elektrikli otomobil modelleri Türkiye'ye girecek. Türkiye’nin yeniliklere açık bir ülke olduğunu söyleyen Chery yöneticisi, Türk müşterilerin kendilerine en iyi hissi sunan markaları her zaman olumlu karşılayacağını da sözlerine ekledi. 

Açıklamalarına devam eden Mei, "Türkiye pazarında gelişmek için çok olgun bir stratejimiz olduğunu düşünüyorum. İlk adımı attık ve beş yıllık stratejimiz var ve pazar payımızın çok hızlı artacağına inanıyorum. Ürünlerimize, kalitemize, teknolojimize ve hizmetimize çok güveniyoruz. Çünkü dünya pazarında Chery çok başarılı işlere imza attı ve ardı ardına 19 yıldır, Çin markalarının küresel pazarlarda ihracatında birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye'de pazar payımızın çok iyi olacağına ve çok yüksek bir hızla artacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 

94f0042c9b489153842e8605b78fa53b4a906272

Her zaman yerel ortaklarının ve yerel son kullanıcıların yanında olduklarını, Türkiye için çok çok uzun vadeli planları bulunduğunu söyleyen Mei, Türkiye’nin Asya ile AB arasında önemli bir pazar olduğunu ve AB pazarlarına girmek için de çok iyi bir yer olduğunu belirtti. 

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Mei, ayrıca otomotiv piyasasındaki tedarik ve çip krizinin kendilerini etkilemediğini, tedarik sorunu yaşanmadığını belirtti. Mei, araçları zamanında teslim edebildiklerinin de altını çizdi.

Chery'den "kazan-kazan" stratejisi

Firmanın Türkiye stratejisinin Kazan-Kazan stratejisi olacağını söyleyen Mei, sözlerini "Türkiye'ye neden dönüyoruz biliyor musunuz? Türkiye çok büyük bir otomotiv pazarı ayrıca Türkiye'de çok sayıda otomobil üreticisi var, birçok marka Türkiye'ye yatırım yapıyor. Türkiye önemli bir üretim merkezi. Türkiye, Avrupa ile Asya arasında yer alması nedeniyle en önemli pazarlarımızdan biri. Türkiye pazarında gelişmemizle birlikte adım adım Türkiye'de bir üretim tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa'ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim beş yıllık strateji planımız dahilinde." şeklinde tamamladı.

Ülkemizde çok bilinmese de Chery aslında otomotiv sektörünün önemli aktörlerinden birisi olarak gösteriliyor. Çinli firma Jaguar, Land Rover, Exeed gibi markaları da kendi çatısı altında bulunduruyor. Firmanın dünya çapında 10 milyondan fazla müşterisi bulunuyor.