Çinli bir yemek blogu yazarı, çevrimiçi yayınlanan bir videoda büyük beyaz köpek balığı pişirip yediği için 18.500 dolar para cezasına çarptırıldı. Tizi adıyla da anılan Jin isimli blog yazarı, köpek balığını Alibaba'nın sahibi olduğu bir alışveriş sitesi olan Taobao'dan 7.700 yuan'a (1.141 $) satın aldığını söyledi.

Jin’in köpekbalığını Nisan 2022’de satın aldığını ve videoyu sosyal medya platformları Douyin (TikTok’un Çin versiyonu) ve Kuaishou’da yayınlandığı belirtildi. Jin'in 2 metre uzunluğundaki büyük beyaz köpekbalığını baharatlı bir et suyunda pişirip etini yediğini gösteren videolar kısa sürede viral oldu. Videoda Jin, köpekbalığının leşinden bir ısırık almadan önce "Kötü görünebilir ama eti gerçekten çok yumuşak" diyor.

VİDEOYU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Blogger Jin, çektiği aşırıya kaçan yemek videolarıyla tanınıyor. Timsahlar ve Devekuşu gibi hayvanları yediği videolar onu ünlü yaptı ve mukbank videoları ile 7.8 milyon takipçiye ulaştı.

kopek-baligi-tiktok-cin

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Jin isimli blogger, büyük beyaz köpekbalığını yasal olarak satın aldığını iddia etti ancak devletin bir haber sitesi olan The Paper’da Jin’in iddialarının doğru olmadığı belirtiliyor.

Müfettişler, videodaki köpekbalığının kalan dokuları DNA testi yaparak büyük beyaz olarak tanımladılar ve Nanchong Şehri Pazar Denetleme Bürosu raporunda , Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın köpekbalığına 25.000 yuan (3.704 $) değerinde değer biçtiğini söyledi.

Jin, 125.000 yuan veya yaklaşık 18.500 dolar para cezasına çarptırıldı. Yerel basında çıkan haberler, yetkililerin geçen yıl Jin’e köpekbalığı satan kişileri çoktan tespit edip tutukladığını söylüyor.

Büyük beyaz köpekbalıkları, Çin’de koruma altındaki bir türdür ve bu yasakları ihlal edenler para cezasından 10 yıla kadar hapis cezasına uzanan cezalar alabilir.

Dünya Yaban Hayatı Vakfı'na (WWF) göre büyük beyaz köpek balıklarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Editör: Burak Karahan