ABD ve Çinli yetkililer, Çin roket enkazının Hint ve Pasifik okyanusları üzerinden Dünya'ya düştüğünü söyledi. Çin uzay ajansı, Long March 5'in kalıntılarının çoğunun düşerken yandığını ve Pasifik'teki Sulu Denizi üstünde atmosfere giriş yaptığını belirtti. Uzay uzmanları, roketin yüksek nüfuslu bir bölgeye inme olasılığının son derece düşük olduğu konusunda uyarılarda bulundular.

NASA, Çin'den küçük parçalara ayrılabilen roketler tasarlamasını önerdi

Roketin çekirdek aşamasının kontrolsüz geri düşüşü, uzay çöplerinin sorumluluğuyla ilgili soruları yeniden gündeme getirdi. Daha önce NASA tarafından Çin uzay ajansına, uluslararası normda olduğu gibi yeniden atmosfere girişte daha küçük parçalara ayrılacak roketler tasarlaması yönünde öneride bulundu.

long march 5b (1)

Long March 5B sonunda düştü

Paylaşılan bir tweet'te ABD Uzay KomutanlığıLong March 5'in yaklaşık 10:45 MDT saatlerinde Hint Okyanusu üzerinden atmosfere yeniden girdiğini söyledi.

Çin'in uzay ajansı enkazın düştüğü koordinatları 119 derece Doğu boylamı ve 9.1 derece Kuzey enlemi olarak paylaştı. Bu koordinatlar, Filipin adası Palawan'ın doğusunda yer alan Sulu Denizi'ndeki bir alana tekabül ediyor.

long march 5b (1)-1

Çin'in Tiangong olarak bilinen bitmemiş uzay istasyonuna giden son roketler, kontrollü yeniden giriş kabiliyetinden yoksun olarak üretildiği belirtiliyor.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Long March 5 roketinin Tiangong istasyonuna bir laboratuvar modülü taşıdığı son fırlatma geçen hafta Pazar günü yapıldı. Çin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, roketin denize ineceği için karadaki insanlar için çok az risk oluşturacağını söyledi. Boş roket gövdesinin Dünya'ya düşmeden önce, kontrolsüz bir düşüşe doğru sürüklendiği sırada Dünya çevresinde eliptik bir yörünge izledeği belirtiliyor.

Wentian laboratuvar modülü, Çin'in uzay istasyonuna taşındı

Ayrıca bu son fırlatma, üç modülün ikincisini Çin'in uzay istasyonuna taşımayı başardı. 17,9 m uzunluğundaki Wentian laboratuvar modülü, istasyonuna katılan iki laboratuvardan ilki olacak. Bunun yanı sıra Çin, kozmonotların ana yaşam alanları olan Tianhe modülünü Nisan 2021'de uzay istasyonunu inşa etmeye başladı.

long march 5b (3)Çin, Tiangong Uzay İstasyonu'un 2022'nin sonuna kadar tamamlanmasını planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz