Sunshine Coast Üniversitesi'nden araştırmacılar, nesli tükenmekte olan erkek yırtıcı keselilerinin çiftleşmek için çok fazla yorulduklarını ve bunun yüzünden birçoğunun erken öldüdüğünü keşfettiler.

UniSC Hayvan Ekofizyolojisi Kıdemli Doktor Christofer Clemente bir açıklamasında şunları söyledi: "Mümkün olduğu kadar sık çiftleşmek için uzun mesafeler kat ediyorlar ve görünüşe göre dürtüleri o kadar güçlü ki, dişi aramak için uyumayı bırakıyorlar."

NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

"Bir çiftleşme sezonundan sonra kesinlikle sağlıklarının bozulmasına neden olan bir şey var ve bunun uyku yoksunluğuyla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Uyku eksikliğinin tehlikeleri keselilerde çok sık belgelenmiştir ve uyku yoksunluğuyla ilgili sorunların birçoğunu dişilerde değil de erkeklerde görüyoruz."

keseliler (1)

Clemente, dişi yırtıcı keseliler (Dasyurus maculatus) yaklaşık yaşamlarının dört yılı boyunca üreme eğiliminde olduğunu söyledi. Ancak bu durum erkek keselilerde ise, uykusuz kaldıklarında kilo vermeye başladıklarından hayatta kalma söz konusunda biraz pervasız hale geldiklerini sözlerine ekledi.

keseliler (1)-1

Davranışlarını incelemek için araştırmacılar, Groote Eylandt çevresinde dolaşan yırtıcı keselilere izleyicili sırt çantalar taktılar. Makalenin baş yazarı, UniSC Joshua Gaschk, cinsiyetlerin davranış üzerinde etkilerini gözlemlediklerini ve erkek türlerinin daha fazla hareket etme eğiliminde olduklarını fark ettiklerini söyledi.

Moimoi ve Cayless adlı iki keseli erkeğin bir gecede yaklaşık 10 km ( Bu mesafe, eğer insan boyutlarında olsalar 35-40 km'lik mesafeye eşdeğerdir.) seyahat ettiğini söyledi.

keseliler (2)-1

Gaschk, uzun süreli uyku yoksunluğunun onları avcılara karşı savunmasız hale getirdiği için erkeklerin dişilere göre daha az dikkatli olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca,"Uyku yoksunluğu ve benzeri semptomlar, iyileşmeyi imkansız hale getirir ve üreme mevsiminden sonra erkeklerde kaydedilen ölüm nedenlerini açıklayabilir" dedi.

"Diğer avcılara çok kolay av oluyorlar, araç çarpışmalarından kaçamıyorlar veya yorgunluktan ölüyorlar."

Gaschk, bu araştırmanın, uyku yoksunluğunun keseli hayvanlar üzerindeki daha geniş etkilerini anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.

Editör: Enes Sapmaz