Asya otomotiv sektörünün önemli aktörlerinden birisi olan Chery, yaptıkları açıklamalar ile tekrardan Türkiye pazarına giriş yapmak istediklerini ve Türkiye’ye bir fabrika kurup 5 yıllık orta vadeli plan ile Avrupa’ya açılmayı hedeflediklerini açıkladı. Asya’da oldukça sevilen ve talep gören Chery, Türkiye ve Avrupa pazarına açılması rekabeti üst seviyeye taşıyacaktır ve belki de araç fiyatlarında bir gerileme oluşturacaktır. Peki, Chery hangi ülkenin ve Türkiye pazarına hangi araçlarla ne zaman girecek? Hep beraber inceleyelim.

Chery hangi ülkenin?

Chery, 1997 yılında Çin hükümeti tarafından kurulan ve merkezi Çin Wuhu şehrinde bulunan bir otomotiv şirketidir. Çin’in en büyük binek otomobil ihracatçısı olan Chery, binek araç, SUV ve minivan üretip satmaktadır. Ticari araçlarını ise Karry markası adı altında satmaktadır.

Chery Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Chery tarafından açıklanan bilgilere göre, 2022 yılının son çeyreğinde Chery marka araçlarını yollarda görebileceğiz. Chery, bu yılın son çeyreğinde piyasaya 6 farklı model ile girmeyi hedefliyor.  Türkiye pazarına tam giriş tarihi henüz kesin değil. Ancak, Kasım ayı sonu gibi Chery marka araçların satışına başlanacağı tahmin ediliyor.

Hangi Chery model arabalar Türkiye’ye geliyor?

6 farklı modelin Türkiye’ye geleceğinden bahsetmiştik. Bu modellerin 3 tane SUV, 2 tanesi hatchback, bir tanesi de sedan model olacak. Gelen yeni modellerinin eski modelleri Türkiye’de halihazırda ikinci el piyasasında satılan araçlar. Ancak, yeni modeller eskilere kıyasla oldukça gelişmiş.

Chery, 2022 son çeyreğinde piyasaya arz edeceği yeni modeller; New Alia, New Chance, New Kimo, New Tiggo 5, New Tıggo FL 3 ve New Tiggo 3 olacak. İsterseniz yeni model Chery’lere yakından göz atalım.

New Alia

alia_ex_b

Chery’nin Türkiye pazarına getirdiği tek sedan modelimiz New Alia. Keskin hatlar ve kartal görünümlü farlar ile dinamik bir tasarıma sahip aracımız, krom kaplama parcalar ve H.D.S teknolojisi ile aerodinamik açıdan oldukça gelişmiş.

İç tasarımda, ergonomik bir tasarım tercih eden New Alia, teknolojik orta konsol paneli ile müşterilerini bekleyecek.7 inç geniş dokunmatik ekran ve navigasyon sistemi de konsolda bulunacak. Ayrıca, aracımızın içinde altı hava yastığı olacak, ön sürücü ve yolcu hava yastığı, perde ve ön koltuk yan hava yastıkları bulunacak.

New Alia; 1.6 L benzinli motor, 93 beygir güç ve 160 tork ile donatılmış. 4 silindirli aracımız 5 ileri manuel iletim türü ile karşımıza çıkacak. Yakın tankı kapasitesi ise 50 litre alacak.

4652 mm uzunluğunda (4,6 metre) olan aracımızın genişliği 1825 mm, uzunluğu ise 1483 mm olacak. Boş ağırlığı da 1350 kilo olacak.

 New Chance

chance_23-hb

Türkiye pazarına arz etmeyi planladıkları iki hatchback modelden birisi New Chance. Tasarım açısından oldukça sportif ve enerjik görünen aracımız, elektrikli dikiz aynası, çift-beş kollu alüminyum alaşım jantlar ile donatılmış. Aracımızın ön ve arka tasarımı sportif ve güçlü bir stili yansıtması amacı ile dikey tasarımlar kullanmış.

New Chance modelinde dokunmatik ekran bulunmamakta, ancak çok fonksiyonlu direksiyon ve  gösterge panelleri aracın on konsolunda yer almakta. Ayrıca dış tasarımda tercih edilen sportif görüntü, iç tasarımda da gelişmiş siyah kumaş ile devam etmekte.

1,5 L benzinli motor etiketi, 140 tork ve 80 beygir motor gücü ve 5 ileri manuel vitesi kutusu ile donatılan aracımızın 50 litre de yakın tankı bulunuyor.

4188 mm (4,1 metre) uzunluk, 1686 mm genişlik, 1480 mm yüksekliğe sahip New Chance, boş ağırlığı ise 1210 kilodur.

New Kimo

kimo_exterior_b

Chery’nin Türkiye pazarına sunacağı diğer hatchback aracı New Kimo, ekonomik, çevik ve sportif görüntüsü ile dikkat çekiyor.  Tasarım olarak daha mutlu bir görüntü sergileyen aracımız, elmas tasarım farlar ve gülümseyen bir yüz tasarımı ile “Kayıp Balık Nemo” filmindeki küçük Yıldız Nemo’dan esinlenilmiştir.

Canlı ve ışıklı dijital gösterge ve dinamik ve sportif bir direksiyon simidi tasarımı, katlanabilir arka kotlular ve örgü koltuk tasarımı ile New Kimo, çok farklı bir iç tasarım ile karşımıza çıkacak.

998 silindir hacmi ile daha ekonomik bir motor tercih eden aracımız, 93 tork 51 beygir gücünde olacak. 3 silindirli benzin motoru, 5 ileri manüel vites kutusu destekleyecek. Ayrıca 35 litelik bir yakıt tankı da aracımızda bulunyor.

Küçük tasarımı ile göze çarpan New Kimo, 3563 mm uzunluğa, 1620 mm genişliğe ve 1527 mm yüksekliğe sahip. Aracın boş ağırlığı ise 936 kilo alacak.

New Tiggo 5

New-Tiggo-5

Chery, Türkiye’ye 3 farklı SUV model aracı ile geliyor. Bu SUV’ların ilki New Tiggo 5. Dış tasarımda, güçlü bir görüntüyü çizmeye çalışan aracımız ayrıca krom parçalar ile sportif yönden eksik kalmamaya çalışıyor.

İç tasarımda, sportif göstergeler ve rekli gösterge ekranı, çok fonksiyonlu direksiyon (Bluetooth, sabit hızda seyir kontrolü gibi tuşlar.), sunroof ve yüksek kalite malzemeli koltuklar ile karşılaşıyoruz.

1498 cc silindir hacmine sahip benzinli motor, 205 tork ve 122 beygir gücünde olacak. 5 ileri manuel vites kutusu ve 55 litre yakıt deposu ile de bu motor desteklenecek. Boyut bilgileri aşağıda listelenmiştir.

  • Uzunluk (mm): 4506
  • Genişlik (mm):  1841
  • Yükseklik (mm): 1740

New Tiggo 3

EXTERIOR

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Pazarda yer alacak diğer SUV Chery modelimiz New Tiggo 3. New Tiggo 5’e göre daha kare bir tasarım tercih edilen aracımız, krom parçalar, sportif yan şeritler ve sportif kuyruk ile sportif tasarımdan vazgeçmemiş. Ayrıca, yedek lastik kapağı ve bagaj rafı ile oldukça agır yükleri taşıyabilecek gibi görünüyor.

İç tasarımda, New Tiggo 5 gibi yenilikçi ve renkli bir tasarım tercih edilmiş. Sunroof, çok fonksiyonlu direksiyon bu modelde de bulunmaktadır.

1,6 benzinli motor, 160 tork ve 93 beygir motor gücü, 5-hızlı CVT vites kutusu ve 55 litre yakıt deposu aracımızda bulunmaktadır. Boyutları ise;

  • Uzunluk (mm): 4479
  • Genişlik (mm): 1765
  • Yükseklik (mm): 1651

New Tiggo FL 3

fl-3 (1)

Chery’nin pazara arz edeceği son SUV ve son Tiggo modeli, New Tiggo FL 3’dur. Tasarım olarak diğer Tiggo modellerden küçük bir tasarım tercih edilen aracımız ayrıca daha yumuşak bir tasarımla da üretilmiş gibi duruyor.

1598 cc silindir hacmi, 160 tork ve 83 beygir motor gücü, 4 silindirli bir benzinli motor, manuel vites kutusu ile birleştirilmiş. Yakıt deposu da 55 litre olarak belirlenmiş. Aracımızın boyutu ise;

  • Uzunluk (mm): 4390
  • Genişlik (mm): 1765
  • Yükseklik (mm): 1705