NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

Kasım ayının sonunda tüm dünyada kullanıma açılan arama motoru katili ChatGPT, gerçekleştirebileceği fonksiyonlar ve kolaylığıyla herkesi şoka uğratmayı başarmıştı. Hatta yapay zeka botu, karmaşık problemleri çözebiliyor, bir uygulamayı istenilen programlama dilinde yazabiliyor ve tamamen organik metinler yaratabiliyordu. ChatGPT’nin teknolojisi ve ileri seviye yaratıcılığı, aynı zamanda bazı endişelere de neden olmuştu. Son olarak bu korkulardan birisi gerçekleşti ve yapay zekanın yaratıcılığına bel bağlayan bir öğrenci öğretmeni tarafından kopya çekerken yakalandı.

chatgpt (2)

Furman Üniversitesi’nde 'Felsefe' öğretmeni olan Yardımcı Profesör Darren Hick, öğrencilerine 500 kelimelik bir makale ödevi verdi. Profesörün öğrencilerinden yazmasını istediği makalenin konusu ise, insanların korktuğu şeylerden nasıl zevk aldıkları hakkındaydı. Ödevleri toplayan öğretmen, gelen kağıtlardan birinden şüphelenince bir yazılım yardımıyla metni analiz etmeye karar verdi.

Metin, %99,9 olasılıkla bir yapay zekâ tarafından yazıldığını bulan öğretmen, yeni kanıtlar bulmak için aynı konu hakkında ChatGPT’yi kullanmaya karar verdi. Profesörün elde ettiği cevaplar öğrencinin makalesiyle benzer olsa da aynısı değildi.

chatgpt (1)-1

Öğrencisini sıkıştıran öğretmen gerçeği ortaya çıkardı.

Öğrencisiyle konuşan profesör Hick, bizzat öğrencinin ağzından makalenin ChatGPT ile yazıldığını öğrendi. Profesöre göre, ChatGPT tarafından yazılan makale, 12. sınıf öğrencisi düzeyinde bir yazıydı.

chatgpt (1)

Ancak aynı zamanda makalede henüz bir öğrenci için garip kaçan bazı kelime kullanımları bulunuyordu. Bu tarz kelime kullanımları makale için doğru olsa da, öğrencilerin henüz erişebildiği seviyesinde değildi. Olay sonrasında ChatGPT’ye makale yazdıran öğrenci, profesör tarafından dersten bırakıldı. Akademisyen ise gelecek makalaler konusunda endişelerini şu şekilde dile getirdi:

“Bu, 'kendisini geliştiren' bir yazılım - bir ay içinde daha akıllı hale gelecektir. Bir yıl içinde daha da akıllı olacak. Kendimi de büyük bir korku ile bunun günlük işim için ne anlama geleceği arasındaki karışımda hissediyorum. Diğer yandan büyüleyici, sonsuz derecede büyüleyici.”

Editör: Enes Sapmaz