OpenAI, Ocak ayında Microsoft'tan fon topladığını duyurmuştu. Her iki şirket de anlaşmanın belirli mali şartlarını açıklamadı, ancak basında çıkan haberlere göre Microsoft, girişime 10 milyar dolar yatırım yapmıştı. 

İnsan çalışmalarını taklit eden metin, resim ve diğer içerikleri oluşturmak için dijital kitaplar, blog gönderileri ve diğer medyalar gibi geniş çevrimiçi veri havuzlarını kullanan ChatGPT gibi üretken yapay zeka sistemleri, teknoloji dünyasında yeni bir trend yakaladı.

2015 yılında bir grup girişimci ve yapay zeka araştırmacısı tarafından kurulan OpenAI'ın kurucu isimleri ise, teknoloji ve iş dünyasında tanınan oyuncular olan Y Combinator'ın eski başkanı Sam Altman, Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın milyarder CEO'su Elon Musk ve son on yılın en önde gelen araştırmacılarından biri olan Ilya Sutskever idi.

Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın! Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın!

openai
Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan şirket, Musk'ın, 2018'de girişimden ayrıldıktan sonra Sam Altman, araştırması için gereken parayı toplayabilmek için OpenAI'yi kâr amaçlı bir şirket olarak yeniden yapılandırması üzerine kuruluş amacından biraz saptı.

OpenAI geçen ay, son derece popüler sohbet robotu ChatGPT'nin en güçlü versiyonu olan GPT-4'ü piyasaya sürdü. OpenAI CRO'su Altman, GPT-4'ün şirketin şimdiye kadarki en yetenekli ve uyumlu zeka modeli olduğunu söyledi. Ancak GPT 4 lansmanından kısa bir süre sonra, dört yapay zeka uzmanı endişelerini dile getirdi ve araştırmaya acilen ara verilmesi çağrısında bulundu.

Editör: Enes Sapmaz