İtalyan film yapımcısı kariyer hayatı boyunca pek çok filmin arkasında olmasına rağmen, hiçbiri 1980'deki korku filmi Cannibal Holocaust kadar ünlü olamadı. İlkel yamyam kabileleri hakkında bir belgesel çekerken Amazon yağmur ormanlarında kaybolan bir Amerikan film ekibinin merkezine alan film, sinema tarihinin en çok korkutucu ve gerçekçi görüntüleriyle izleyicilerin sınırları zorladı.

Cannibal Holocaust filmi gerçek zannedildi

Filmin belgesel tarzı ve gerçek yerlilerin oyuncu olarak kullanılması nedeniyle birçok kişi ekrandaki ölümlerin gerçek olduğuna inanmıştı.

 Ruggero Deodato (2)

Hatta film o kadar çok gerçek sanıldı ki, Cannibal Holocaust çekimlerinin gerçek olduğu konusunda yönetmen Deodato cinayet şüphesiyle tutuklandı. Neyse ki mahkeme salonuna kanıtlamak için hayatta ve sağlığı iyi olan aktörleri delil olarak sundu ve sonunda suçlamalardan kurtuldu.

Ancak tartışmalar burada bitmedi. Birçok insan, film için katledilen hayvanların üzerine kargaşaya girdi. İnsan ölümlerinin aksine bu sahneler cidden gerçekti. Cannibal Holocaust'un yapımında bir yılan, tarantula, domuz, kaplumbağa, coati ve en tartışmalısı iki maymun da dahil olmak üzere bir dizi hayvan öldürüldü. Deodato, yapımcılar ve senarist müstehcenlik ve hayvanlara eziyetten suçlu bulundu, ancak karar 1984 tarihinde bozuldu.

 Ruggero Deodato (1)-1

Yapımcı daha sonra bu sahnelerden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Hayvanları kullanmakla aptallık ettim" dedi.

Ancak, 2011 yılında The Guardian ile yaptığı bir röportajda verdiği bu kararları savundu ve şunları söyledi: "Gençliğimde, büyürken, hayvanlarla yakın çok zaman geçirdim ve bu nedenle sık sık ölüm anlarını gördüm.

 Ruggero Deodato (3)

"Hayvanların ölümü, özellikle günümüzün kentsel zihniyetinde dayanılmaz olsa da, hem hikayede hem de gerçekte filmin karakterlerini veya belgesel ekibini anlatır nitelikte oldu."

Geçmişteki tartışmalara rağmen Cannibal Holocaust bir kült klasik ve korku meraklıları arasında hâlâ bir efsane olarak kabul ediliyor.

Dead Cells animasyonundan ilk fragman geldi! Dead Cells animasyonundan ilk fragman geldi!

Deodato'nun ailesi sağlık durumu konusunda açıklama yaptı

Deodato ve ailesiyle yakın olan film yapımcısı arkadaşı Eugenio Ercolani, 28 Aralık'ta Facebook üzerinden yaptığı açıklamada yönetmenin yaşlılığı nedeniyle kötüleşen sağlığı hakkında insanları bilgilendirdi.

Şöyle yazdı: "Az önce iletişim kurdum. Şimdilik açıklayabileceğim tek şey, durumunun son derece ciddi olduğu."

 Ruggero Deodato (4)

Ancak 29 Aralık'ta Deodato'nun vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren bir gönderi paylaşan Ercolani şöyle yazdı: "Kaç tane röportaj, yemek, şaka, azarlama ve gelip wifi'nizi düzeltmem için beni aradınız. Lanet olsun Ruggero..."

İtalyan Il Messaggero gazetesi de ölüm haberini doğruladı. Yapılan açıklamada, "Cannibal Holocaust ve The Lost House in the Park filmlerinin yönetmeni Ruggero Deodato bugün 83 yaşında öldü." denildi.

Editör: Enes Sapmaz