Mısır'daki piramitler, uzaylılar ve bilinmeyen medeniyetler hakkındaki komplo teorilerini bugüne kadar beraberinde getirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, üzerlerinde hâlâ keşif yapılan bu inanılmaz yapılar hakkında binlerce yıl sonra bile daha fazla bilgiler öğreniyoruz.

piramit (1)-1

NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı, Giza'daki piramitlerin en büyüğü olan Khufu Piramidi'nin içinde gizemli bir geçit keşfettiklerini açıkladı. Piramitlerin ne için olduğu gibi, geçidin de için olduğunu henüz bilinmiyor.

Bazı insanlar piramitlerin içinde saklanan şeylerin binlerce yıldır kadim mezarlarda hapsedilmiş bir karanlığı ve laneti serbest bırakabileceğini iddia etse de, bilim insanları bu riskten hoşnutlar.

Son keşif, Tarama Piramidi adlı projenin bir araştırma ekibi tarafından yapıldı ve ekip, 2015'ten bu yana, tarayıcılar ve kızılötesi termografi gibi araçlar ile piramidin içinin içinin nasıl göründüğünü görmek için modern teknolojiyi başvuruyor.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mostafa Waziri'ye göre, tünelin tavanı piramidin ağırlığını azaltmak için inşa edildiğini belirtiyor.

piramit (1)

Ancak bu koridorun girişteki ana yükü hafifletmek için mi yoksa henüz keşfedilmemiş bir alanın yükünü hafifletmek için mi oluşturulduğu konusunda büyük bir soru işaretleri olduğunu söyledi.

Piramit yaklaşık 4.500 yıl önce Firavun Khufu zamanında inşa edildi ve dünyanın dört bir yanından insanları buraya çekmeye hala devam ediyor.

Editör: Enes Sapmaz