Yapay zeka ile sohbet eden adam intihar etti! Karısı yapay zekayı suçladı Yapay zeka ile sohbet eden adam intihar etti! Karısı yapay zekayı suçladı

Belçikalı, aynı zamanda bir sanatçı olan yazılımcı, Instagram fotoğraflarınızı referans olarak kullanarak, fotoğrafın çekildiği anın videosunu bulmak için herkese açık sokak kameralarını kullanan bir yapay zeka geliştirdi.

Son Instagram fotoğrafınızı çektiğiniz yeri tespit edebilen yapay zekanın adı ise The Follower. 

Yazılım, halka açık kameraları kaydederek ve onları EarthCam gibi web sitelerinde canlı yayınlayarak bu son derece ürkütücü AI sistemini yaratma yolculuğuna başlayan Belçikalı sanatçı Dries Depoorter tarafından oluşturuldu.

Depoorter daha sonra bulabildiği tüm Instagram fotoğraflarını halka açık kameraların konumuna yakın bir konum etiketi ile çekti, ardından yapay zeka sistemini, Instagram fotoğrafına halka açık kameralar tarafından kaydedilen görüntülerle çapraz referans vermesi için eğitti.

ai-instagram-public-cameras-800x459

Yapay zeka, Instagram fotoğrafının çekildiği andaki görüntüleri ayırmak, GIF olarak yakalamak ve yayınlanan Instagram fotoğrafının yanına yan yana yerleştirmek üzere eğitildi. Depoorter'ın Twitter hesabından paylaştığı sonuçlar gerçekten etkileyici.

Bu sahne arkası Instagram fotoğraflarından birkaçını kişisel Twitter hesabında paylaşan Depoorter, kişileri ve lokasyonu yakalamak için açık kameraların nasıl kullanıldığını bizlere gösteriyor.

Depoorter'a göre, yazılım şu anda Dublin'deki Temple Bar, New York Times Meydanı ve Chicago'daki Wrigley Field stadyumunun girişi gibi belirli yerlere odaklanıyor. Ayrıca, AI şu anda 100.000'den fazla takipçisi olan Instagram Influencer'larına daha çok odaklanmış durumda.

Bu yapay zeka için, takipçi, sürekli büyüyen dijital dünyada herkesin, tamamen farkında olmadığınız bir şekilde nasıl izlediğini/izlendiğini ve gizlilik, yapay zeka, gözetim, sosyal medya ile ilgili önemli soruları yeniden sormamıza başlayacak bir yazılım diyebiliriz.